Španělsko nabídne Česku volný pohyb osob hned po vstupu do EU

Po vstupu České republiky do Evropské unie by naši občané mohli snáze sehnat práci ve Španělsku než v některých dalších státech unie. Španělsko totiž možná uzavře s naší zemí dvoustrannou smlouvu, která bez ohledu na unijní pravidla umožní mezi oběma státy volný pohyb osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyplývá to z dnešního pražského jednání ministrů zahraničí obou států, Josepa Piquého a Jana Kavana. Evropská unie zatím požaduje zavedení přechodného období pro volný pohyb osob z nových členských států.

Ministr Piqué je přesvědčen o tom, že po vypršení navrhovaného dvouletého přechodného období, začne fungovat volný pohyb osob mezi novými a zhruby třinácti stávajícími členy Evropské unie. Podle šéfa španělské diplomacie se bezprostředně po vstupu nových členů nabízejí dva scénáře dalšího vývoje. "Jeden scénář mluví o tom, že 13 z 15 členských států EU - tedy bez Rakouska a Německa - se dohodne, že bude aplikovat zásadu volného pohybu osob už od samého začátku. Španělsko by s tímto scénářem souhlasilo, pokud by se na něm oněch 13 zemí skutečně dohodlo. Pokud to ale možné nebude, nabídl jsme ministru Kavanovi, že bude možné okamžitě vyjednat dvoustrannou česko-španělskou dohodu o volném pohybu osob, která by musela zohlednit skutečné zájmy českého národa."

Podle Piquého se Španělsko neobává přílivu lidí z nových členských států Evropské unie vzhledem k vlastní zkušenosti. V roce 1986 totiž při vstupu do Evropského společenství také čelilo přechodnému sedmiletému období. "Toto přechodné období bylo záhy zrušeno. Zjistilo se totiž, že nejenom že Španělé téměř necestují do jiných států Evropského společenství, ale že se dokonce ti Španělé, kteří v těchto státech pobývali, vracejí domů. Po dlouhá léta bylo Španělsko zemí, ze které lidé odcházeli. Dostalo se nám solidarity ze strany mnoha zemí a my tu solidaritu teď vracíme."

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme