Španělsko osvobodilo drogového bosse. Při jeho vydání do Nizozemska došlo k úřední chybě

Španělsko omylem propustilo obviněného nizozemského narkobarona. Všímá si toho BBC, podle které španělští soudní úředníci Karima Bouyakhrichana propustili kvůli byrokratické chybě. Stala se nejspíš v souvislosti s žádostí o jeho vydání do Nizozemska.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy

Šestačtyřicetiletý muž byl jedním z nejhledanějších zločinců v Evropě a Interpol po něm pátral nejméně pět let | Zdroj: Pexels | Licence Pexels,©

Karim Bouyakhrichan je údajný vůdce Mocro Maffia, což je soubor několika největších evropských kartelů obchodujících s kokainem, uvádí BBC.

Země tulipánů a kokainu. Nizozemsko řeší, jak zastavit pašeráky a zavřít drogové brány do EU

Číst článek

Předpokládá se, že skupina za posledních 15 let propašovala z Jižní Ameriky do Evropské unie drogy v hodnotě miliard eur. Údajně k tomu využívá velké přístavy v Amsterdamu a Rotterdamu a zároveň řídí operace na praní špinavých peněz v Evropě, na Blízkém východě a v Maroku.

Šestačtyřicetiletý muž byl jedním z nejhledanějších zločinců v Evropě a Interpol po něm pátral nejméně pět let. Španělská policie ho zadržela v lednu ve městě Marbelle.

Nizozemské orgány pak podaly žádost o jeho vydání, kterou nejprve soud v Madridu schválil. Server Politico uvádí, že ji ale okresní soud v Málaze, kde byl Bouyakhrichan zatčen, odmítl vyřídit s odůvodněním, že drogový král musí nejprve čelit obvinění z praní špinavých peněz ve Španělsku, než bude vydán jinam. Proti tomu se Nizozemsko odvolalo.

Mezitím soud v Málaze drogového bosse propustil na kauci ve výši 50 000 eur (kolem 1,26 milionu korun). Španělský deník El Pais uvedl, že soudci připustili, že existuje možnost, že by šéf kartelu mohl uprchnout ze země. Přitom tvrdili, že postačí méně důrazná opatření – jako je nucené odevzdání pasu a povinnost hlásit se každých 15 dní u soudu.

Španělský Nejvyšší soud pak podle rádia Cadena SER přijal nizozemské odvolání a slíbil, že šéfa kartelu Bouyakhrichana předá Nizozemským úřadům. Soud ale nevydal příkaz k zadržení drogového bosse, který byl mezitím už několik měsíců na svobodě. Ten se sice u soudu pravidelně hlásil až do 1. dubna, pak ale zmizel. Podle BBC španělské ministerstvo spravedlnosti celou věc odmítá komentovat.

jik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme