Španělsko ochromila generální stávka

Vlna stávek v Evropě, kterou zahájili letečtí dispečeři, se přesunula do Španělska. Tam se ve čtvrtek zastavila nejen letecká doprava, ale ve stávce jsou také zaměstnanci státního i polostátního sektoru. Odborové svazy sdružující dva miliony pracujících doslova zablokovaly život v zemi. V Seville se konala manifestace, jíž se zúčastnil i generální tajemník Evropské odborové konfederace Emilio Gabaglio.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Seville | Foto: ČTK/AP

Jak hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Milan Fridrich, španělští odboráři ukázali, že se nehodlají smířit s krácením sociálních vymožeností. Jen v Seville demonstrovalo asi 10 tisíc pracovníků dopravy a průmyslových podniků proti tomu, aby nezaměstnaní přišli o podporu, pokud třikrát odmítnou nabídku od úřadu práce. Vláda premiéra Aznara namítá, že tento krok je nezbytný. "Pokud Španělsko nebude reformovat svůj sociální systém a nesníží nezaměstnanost, jeho ekonomika nebude konkurenceschopná," řekl Aznar v poselství odborářům.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o stávce ve Španělsku

Ti jeho argumenty odmítají a připravili mu nemilou ostudu. Tisíce turistů a další tisíce účastníků summitu Evropské unie v Seville měly problémy se dostat do Španělska. V Seville dnes navíc téměř nejezdily taxíky, což při stávce autobusové dopravy znamenalo kolaps cestování po městě.

Většina diplomatů a novinářů se však nenechala otrávit. Jedním okem sledovali odborářské protesty a druhým se kochali pohledem na místní katedrálu, mešitu nebo náměstí plná pomerančovníků, dodává zpravodaj Radiožurnálu Milan Fridrich.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme