Španělsko opět hrozí sankcemi proti Gibraltaru. Zvažuje prý i uzavření vzdušného prostoru

Španělská vláda pohrozila novými sankcemi vůči Gibraltaru. Vadí jí, že rybáři rozšiřují tamní umělý útes. Britské zámořské území by mohlo platit novou formu daně. Madrid hrozí také uzavřením vzdušného prostoru pro některé spoje, které využívají letiště v Gibraltaru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před třemi sty lety Utrechtská smlouva stvrdila, že se Gibraltar stal britskou kolonií. A Španělé ho tři sta let požadují zpátky | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Španělská vláda zvažuje uvalení padesátieurového poplatku na kohokoli, kdo vstupuje na území Gibraltaru nebo ho opouští.

Podle šéfa madridské diplomacie Garcii-Margalla by peníze putovaly na pomoc španělským rybářům, které prý umělý útes poškozuje.

Gibraltarský premiér Fabian Picardo pro Telegraph upozornil, že na nejjižnější výspu Iberijského poloostrova míří každý den za prací 10 tisíc španělských občanů. Pokud by se právě jich poplatek netýkal, bylo by to podle Picarda ještě víc diskriminační.

Gibraltarský politik obvinil španělskou vládu, že chrastí zbraněmi podobně jako Severní Korea.

Britského premiéra Camerona poslední eskalace napětí kolem Gibraltaru údajně vážně znepokojila.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme