Španělská opozice před volbami vyčítá premiérovi jednání s Katalánci, bojí se prý rozpadu země

Nezávislost Katalánska byla ústředním tématem pondělní předvolební debaty španělských politických lídrů, kteří emotivně diskutovali o tom, zda jednání s katalánskými separatisty ohrožuje jednotu země. Necelý týden před nedělními volbami socialistický premiér Pedro Sánchez nevyloučil, že po volbách složí koalici s liberální středopravicovou stranou Ciudadanos.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek ze španělské předvolební debaty: vlevo předseda konzervativních lidovců Pablo Casado, vpravo socialistický premiér Pedro Sánchez | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Sánchezovi socialisté mají podle průzkumů takřka jisté volební vítězství a jejich konkurenti se v debatě soustředili zejména na výpady proti levicovému lídrovi.

„Jednota Španělska je v ohrožení kvůli socialistické vládě Pedra Sáncheze... pro ty, kteří chtějí Španělsko rozbít, je nejlepším kandidátem Sánchez,“ řekl v debatě předseda konzervativních lidovců Pablo Casado.

Španělská volební komise vyloučila z televizní debaty ultrapravicovou stranu Vox. Nemá žádné poslance

Číst článek

Jeho strana si v průzkumech udržuje druhé místo, její předpokládaný zisk však bude znamenat výrazné oslabení proti předchozím volbám, které lidovci vyhráli.

Také šéf předpokládané třetí strany v pořadí Ciudadanos Albert Rivera vyčítal Sánchezovi, že je údajně otevřen „likvidaci Španělska“.

Spekulace o koalicích

Socialistický vůdce připustil, že v zájmu řešení napjaté situace okolo Katalánska je jednání se zástupci tohoto autonomního regionu, dodal však, že na požadavek nezávislosti však nikdy přistoupit nehodlá.

S kým se po nedělních volbách rozhodne v případě vítězství Sánchez vyjednávat, na to debata jasnou odpověď nepřinesla. Jedním z možných partnerů je protestní levicová formace Podemos. Spojenectví těchto dvou stran by však podle průzkumů bylo odkázáno na spolupráci s malými regionálními stranami, jejichž podpora bývá vrtkavá.

Lídr Podemos Pablo Iglesias Sáncheze v debatě vyzval, aby vyloučil možnou spolupráci s Ciudadanos, kteří jsou socialistům programově vzdálenější než jeho strana. Zatímco Sánchez se nechtěl o tuto možnost připravit, Rivera již poněkolikáté zopakoval, že se socialisty vládnout nemíní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme