Španělé jdou letos už podruhé k předčasným volbám. Tématem číslo jedna zůstává Katalánsko
Už počtvrté za poslední čtyři roky Španělé rozhodují o novém složení dvoukomorového parlamentu. Dubnové předčasné volby sice vyhrála socialistická strana, ale nedokázala získat důvěru poslanců. Ani tyto volby podle předvolebních průzkumů dlouhodobý pat na španělské politické scéně zřejmě nevyřeší.
Krátká, jen čtrnáctidenní kampaň byla bojem o nerozhodnuté voliče a také bojem o to, aby lidé unavení nestabilitou španělské vlády vůbec k volbám zase přišli. Při posledních – také předčasných – volbách v dubnu byli voliči odhodlaní.
Španělsko čekají čtvrté volby za čtyři roky. Změní nedělní hlasování politický pat? Natáčel Pavel Novák
Hlasování se zúčastnilo přes 75 procent plnoletých občanů, tentokrát ale může být situace jiná. A hlavně. Španělé mohou potrestat jak dvě tradiční velké strany - socialisty a lidovce, tak jejich nové rivaly - centristické Ciudadanos a krajně levicové Unidos Podemos. Za co? Za nedostatek ochoty jít jeden s druhým do koalice.
„Obávám se, že situace po volbách může být ještě komplikovanější, než byla situace po volbách v dubnu tohoto roku,“ myslí si odbornice na španělskou politickou scénu Pavlína Springerová, prorektorka Univerzity Hradec Králové.
Spain, Demoscopia y Servicios poll:
PSOE-S&D: 27%
PP-EPP: 21% (-1)
VOX-ECR: 16% (+3)
UP-LEFT: 13%
Cs-RE: 7% (-2)
ERC-G/EFA: 4%
MP-LEFT|G/EFA: 3% (-1)
JxCat-NI: 2%
...
+/- vs. 30 October - 2 November 2019
Fieldwork: 7 November 2019
Sample size: N/A
➤europeelects.eu/spain
00:21 – 09. 11. 2019
„Podle předběžných průzkumů se zdá, že dojde k poklesům u stran, které měly nějaký koaliční potenciál. V důsledku toho může být situace ještě komplikovanější,“ říká Springerová pro Radiožurnál.
Exponované Katalánsko
Mladá španělská princezna promluvila poprvé na horké katalánské půdě. Vysloužila si potlesk vestoje
Číst článek
Předvolební kampaň poznamenaly nepokoje v Katalánsku, které se bouřilo proti rozsudku nad několika svými politiky.
Za přípravu referenda o nezávislosti mají strávit 9 až 13 let ve vězení. Proto také řešení krize uspořádání vztahů uvnitř Španělského království bylo jedním z hlavních témat diskusí.
„Každé řešení přináší určitá rizika. Myslím, že politici budou preferovat spíše opatrnější a postupné kroky. Nemyslím si, že by došlo k nějaké dramatické změně. Možná dojde k otevření diskuse nad větší autonomií Katalánska, vše bude ale odvislé od toho, jak bude vypadat budoucí koalice, protože pokud by v takové koalici byly katalánské strany, tak ty budou na řešení katalánské otázky intenzivně tlačit.“
„Kdyby to byla na druhou stranu velká koalice lidovců a socialistů, tak předpokládám, že k žádným podstatným změnám nedojde,“ myslí si prorektorka.
Lidé v Barceloně podávají trestní oznámení sami na sebe. Vyjadřují solidaritu odsouzeným kvůli referendu
Číst článek
Podle Springerové má sice Španělské království řadu jiných bolavých míst, ale Katalánsko je asi tou nejcitlivější Achillovou patou.
„Španělsko se stále potýká s důsledky hospodářské krize, která tu byla před deseti lety. Řeší se i další problémy, které trápí občany i politiky, na druhou stranu se Katalánsko stalo tak exponovaným tématem, že předvolební kampaň byla do velké míry o Katalánsku a o tom, co bude dál,“ uzavírá.
A co tedy bude, se uvidí v neděli ve 20.00 po uzavření hlasovacích místností a po sečtení odevzdaných hlasů.