Ve španělských parlamentních volbách nejspíš opět vyhráli socialisté. Pravice výrazně posílila

První předběžné výsledky parlamentních voleb ve Španělsku potvrzují odhady u volebních místností a ukazují na nárůst pravice. Volby ale vyhráli vládní socialisté Pedra Sáncheze, který se stal premiérem loni v červnu po vyslovení nedůvěry vládě lidovců. Druzí skončili v nedělních volbách lidovci a třetí se umístila krajně pravicová strana Vox. Zatím bylo sečteno 91 procent hlasů.

Madrid (Aktualizováno: 22:41 10. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V neděli proběhly ve Španělsku parlamentní volby | Foto: Enrique Calvo | Zdroj: Reuters

Po sečtení 91 procent hlasů mají zatím socialisté 121 mandátů, dosud jich měli 123. Lidovci by měli podle těchto předběžných výsledků obsadit 86 křesel, zatímco dosud jich měli 66. Druhá největší levicová aliance Unidas Podemos má zatím 35 křesel a středopravá Ciudadanos se propadla z 57 mandátů na 10.

Posílení pravice

Už sondáž potvrdila předpoklady výrazného posílení pravice, včetně krajně pravicové strany Vox. Krajně pravicová strana Vox bude mít podle dosavadních výsledků 53 poslanců, od dubna jich měla 24. Podle předběžných výsledků to tedy zatím vypadá, že pravicoví voliči dali přednost radikálnějším stranám, které jsou pro jednotné Španělsko.

Radní autonomní vlády Katalánska: Neprosazujeme nezávislost. Chceme, aby se lidé rozhodli v referendu

Číst článek

Vox se v dubnu stala první krajně pravicovou stranou v dolní komoře parlamentu od pádu frankistické diktatury v zemi v roce 1975, senátora získala po loňských prosincových regionálních volbách v Andalusii.

K výsledku v nedělních volbách už straně Vox gratulovala mimo jiné šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová.

„Gratulace lídrovi Voxu Santiagu Abascalovi za jeho působivou práci v opozici, která mu přinesla tak rychle plody,“ napsala Le Penová na twiteru.

Blahopřání „přátelům z Voxu“ zaslal i šéf italské krajní pravice Matteo Salvini. „Vsadím se, že (média) už mají připravené ‚titulky‘ vítězství krajní pravice, rasistů, nacionalistů, fašistů...žádný rasismus ani fašismu, v Itálii ani ve Španělsku, chceme jen žít v míru v našem vlastním domě,“ napsal italský exministr vnitra Salvini na twitteru.

Le mouvement @VOX 🇪🇸 réalise ce soir une progression fulgurante à l’occasion des élections législatives en #Espagne.

Bravo à son dirigeant @Santiago Abascal pour son impressionnant travail d'opposition, qui porte déjà ses fruits après seulement quelques années ! MLP

21:46 – 10. 11. 2019

2372 6409

Ztráta pro Ciudadanos

Naopak oproti dubnovým volbám, kdy se umístili třetí, ztratili kvůli svým pro voliče špatně čitelným předvolebním krokům Ciudadanos. Strana, která působí hlavně v Katalánsku a je proti jeho odloučení, je prozatím šestá. Propadla se z 57 křesel až na 10.

Na opakování voleb tak zdá se prodělal úřadující premiér Pedro Sánchez, který se po dubnových volbách nedokázal domluvit s další stranou na podpoře pro důvěru v dolní komoře. Nyní bude záležet na králi Felipem VI., který po schůzkách s lídry parlamentních stran rozhodne, koho navrhne na premiéra. Ten pak musí získat důvěru v parlamentu.

Separatistické strany

První odhady rovněž ukazují, že se příliš nezmění postavení katalánských separatistických stran v dolní komoře španělského parlamentu. Nejvíce křesel z nich získá nejspíš opět Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je už dva roky ve vězení za neústavní referendum o nezávislost a minulý měsíc dostal trest 13 let.

Nově se ale do španělského parlamentu zřejmě dostane radikálně levicová katalánská strana separatistů nazvaná Kandidátka lidové jednoty (CUP), která by mohla získat tři až čtyři poslance.

Spanish election results: 70% of votes counted (April results shown in parentheses):

Socialists 122 (123)
People's Party 84 (66)
Vox 53 (24)
Unidas Podemos 35 (42)
ERC 13 (15)
Cs 10 (57)
JxCat 8 (7)
CUP 2 (0)

21:54 – 10. 11. 2019

7 7

kah, ľzl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme