Španělsko na pokraji předčasných voleb. Parlament nevyslovil důvěru Sánchezově vládě

Španělský parlament ve čtvrtek podruhé nevyslovil důvěru premiérovi Pedru Sánchezovi k vytvoření nové vlády. Tento výsledek se očekával vzhledem k tomu, že Sánchezovi socialisté se nedokázali dohodnout na podpoře kabinetu se stranou Unidas Podemos. Země se tak přiblížila k možnosti dalších předčasných voleb. Znamenalo by to už čtvrté předčasné volby za poslední čtyři roky, připomněla agentura Reuters.

Madrid (Aktualizováno: 20:41 25. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský parlament ve čtvrtek nevyslovil důvěru vládě premiéra Pedra Sáncheze | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Sedmačtyřicetiletého Sáncheze v 350členné dolní komoře podpořilo jen 123 socialistů a jeden zákonodárce marginální regionální strany. Proti důvěře vládě hlasovalo 155 poslanců, dalších 67 se zdrželo.

„Chtěl bych být španělským premiérem, ale ne za každou cenu,“ řekl Sánchez poslancům před hlasováním a dodal, že krajně levicová strana Podemos si klade nepřijatelné požadavky.

‚Jsme v základním táboře.‘ Španělská ultrapravice má po 44 letech poslance, čekala ale lepší výsledek

Číst článek

„Pokud by kvůli postu premiéra musely vzít za své mé zásady a kdybych musel zformovat vládu, jež nebude mé zemi k užitku, tak se teď premiérem nestanu,“ dodal.

Další hlasování

Vůdce strany Podemos Pablo Iglesias nicméně podle Reuters ještě před hlasováním zákonodárného sboru vyzval Sáncheze, aby v jednáních s jeho stranou pokračoval a Španělsko k novým volbám ještě nesměřoval.

Nyní je na premiérovi, zda se pokusí důvěru získat při dalším hlasování sněmovny v září, či zda půjde cestou voleb, které by se zřejmě konaly v listopadu.

Iglesias ve svém vystoupení před hlasováním Sánchezovi pro další jednání mimo jiné navrhl, že je ochoten ustoupit od svého požadavku, aby formace Podemos dostala ministerstvo práce.

Iglesiasova strana tvrdí, že jednání ztroskotala vinou socialistů, kteří odmítali její návrhy na obsazení některých ministerstev zástupci Podemosu. Naposledy například strana upustila od požadavku získat ministerstvo financí a místo toho chtěla resort práce. Socialisté ale nepřistoupili ani na tuto nabídku.

O tom, zda se Sánchez stane premiérem, rozhodovala Iglesiasova formace už v roce 2016. Nepodpořila ho a předčasné volby k moci vynesly lidovce Mariana Rajoye.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme