Španělsko má problém s novými ponorkami. Jsou tak velké, že se nevejdou na základnu

Španělské námořnictvo má sice nové ponorky, ty ale ani po několika letech průtahů projektu nemají odkud vyplouvat. Po nutných úpravách se totiž nevejdou na svou základnu, protože jsou příliš velké. Pro ponorky S-80 Plus, které Španělsko přišly už v přepočtu na skoro 26 miliard korun, to přitom není první podobně zásadní problém.

Madrid (Aktualizováno: 13:30 20. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská ponorka (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Nové španělské ponorky se nevejdou na základnu, mimo jiné proto, že jsou delší, než jak se původně plánovalo. Jak napsal španělský deník El País, kvůli úpravám se budou muset zvětšit i doky v přístavu Cartagena na jihovýchodě Španělska, kde mají mít nové S-80 Plus základnu.

Polovina tanků, třetina stíhaček. Německou armádu trápí nedostatek bojeschopné výzbroje

Číst článek

Jak si všiml deník El País, doky pojmou jen plavidla dlouhá maximálně 78 metrů, ponorky ale měří 81 metrů a mají větší výtlak. Právě kvůli němu se proto doky budou muset zvětšit, což celý, už tak výrazně prodražený projekt ještě dál zdraží.

Přestavba doků totiž přijde v přepočtu zhruba na 400 milionů korun a dohromady tak celý projekt vyjde na víc než sto miliard korun, což je téměř dvojnásobek původního plánovaného rozpočtu.

Ten nový teď bude muset schvalovat španělská vláda, protože to znamená překročení původního finančního stropu na celou zakázku. Nová ministryně obrany Margarita Roblesová tak podle El Paísu bude muset projednávání navýšeného rozpočtu urychlit, aby to nezdrželo další stavební práce - a tím cenu projektu ještě nezvýšilo.

Podle nezávislého novináře Matthewa Benneta ovšem Ministerstvo obrany upozornilo, že v původních plánech na celý projekt se s rozšiřováním základny pro ponorky počítalo úž před tím, než se prodloužily samotné ponorky.

Německé ministerstvo obrany podle ARD záměrně zkresluje informace o připravenosti armády

Číst článek

Projekt se prodražil především poté, co se před pěti lety se zjistilo, že ponorky - původně navržené jako S-80 jsou o víc než sto tun těžší, než byl původní projekt. Jak podle deníku El País uvedl teď už bývalý úředník ministerstva obrany, bylo to tím, že někdo špatně umístil desetinou čárku a nikdo pak už věc neprověřoval a chybu neodhalil.

U ponorek to byl zásadní problém hlavně proto, že kvůli tomu hrozilo, že se po potopení už nikdy nevynoří. Projekt bylo potřeba upravit a výrazně zvýšit celkový výtlak plavidel. Tím vznikla nová verze ponorek S-80 Plus, které jsou o deset metrů delší, než původně plánované S-80.

Španělská státní zbrojařská firma Navantia původně chtěla, aby ponorky byly chloubou námořnictva. Zmíněné průtahy a hlavně zdražování projektu ale ohrožují jejich konkurenceschopnost. Teď jsou totiž skoro dvakrát dražší než německé ponorky, které nedávno koupil Izrael.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme