Ve Španělsku se otevírá debata o změně ústavy. Univerzity plánují referendum o zrušení monarchie

Zatím pět španělských univerzit se chystá 4. prosince uspořádat referendum o zrušení monarchie a jejím nahrazení republikou. Připojí se tak k iniciativě několika okrsků v madridském regionu, které podobné lidové hlasování pořádají o dva dny dříve. Cílem obou iniciativ je otevřít ve španělské společnosti debatu o změně ústavy, která v prosinci slaví 40 let. Informoval server eldiario.es.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský král Felipe VI. v projevu k národu | Foto: Casa de SM El Rey/Francisco Gomez | Zdroj: Reuters

„Cílem hlasování je umožnit mladým vyjádřit názor na instituce, které považujeme za archaické, zkorumpované a spojené s frankistickým režimem,“ uvedla platforma katalánských studentů.

Z katalánských univerzit zatím oznámily záměr uspořádat referendum dvě univerzity z Barcelony - Univerzita Pompeua Fabry a Barcelonská univerzita. Hlasování chystají 4. prosince i Zaragozská univerzita, Madridská univerzita Karla III. a Madridská autonomní univerzita, která akci iniciovala.

Barcelona žaluje frankistické soudce kvůli rozsudky nad gayi, viní je ze zločinů proti lidskosti

Číst článek

Univerzitní studenti, kteří mají podporu i desítek profesorů, tvrdí, že společnost si takové hlasování podle průzkumů veřejného mínění přeje. Studenti argumentují i tím, že dvě třetiny současných španělských voličů se v prosinci 1978 nemohly účastnit referenda o nynější španělské ústavě.

Podle průzkumu společnosti Ipsos z letošního jara si 37 procent Španělů myslí, že by zrušení monarchie bylo pro Španělsko přínosem, a jen 24 procent obyvatel se domnívá, že by konec monarchie byl pro zemi špatný.

Asi čtyřicet procent dotázaných odpovědělo, že neví, nebo že by se podle nich nic moc nezměnilo. Z téhož průzkumu vyplynulo, že obliba španělského království je u jeho občanů nejhorší mezi evropskými monarchiemi.

Také několik distriktů madridské metropole a autonomního Madridského regionu se chystá hlasovat o modelu státoprávního uspořádání Španělska, a to v referendu 2. prosince.

Čím dál méně oblíbená monarchie

V čele Španělska stojí od roku 2014 král Felipe VI., který vystřídal na trůně svého otce Juana Carlose I. Ten se vlády ujal po smrti diktátora Franciska Franka v listopadu 1975 a dlouhá léta se těšil veliké popularitě mimo jiné pro svůj neokázalý styl.

Katalánská policie překazila atentát na španělského premiéra. Muž chtěl pomstít přemístění Frankových ostatků

Číst článek

Velký respekt si získal v únoru 1981, kdy pravicoví pučisté vnikli do parlamentu a drželi několik hodin jako rukojmí poslance a ministry. Král jako vrchní velitel španělských ozbrojených sil v televizním projevu pokus o puč odsoudil a zabránil tak rozšíření vzpoury.

V poslední letech vlády Juana Carlose I. ale pověst monarchie pošramotilo několik afér královské rodiny i krále samotného. Felipe VI. podle mnohých Španělů monarchii vzdálil lidem svým chladným vystupováním a kritiku si od některých vysloužil i za postoj v katalánské krizi.

Podle některých měl převzít roli zprostředkovatele mezi znesvářenými tábory. Někteří také kritizovali, že král neodsoudil zákrok španělské policie při loňském říjnovém referendu v Katalánsku, kde policie zabavovala volební urny a bránila lidem v hlasování i za použití obušků. Hlasování totiž už předem zakázal soud jako neústavní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme