Španělsko řeklo euroústavě "ano" - účast byla 40procentní

Španělé řekli jednoznačné "ano" evropské ústavě. V referendu se pro ni vyslovilo 77 procent hlasujících. Vyplývá to z výsledků průzkumu při odchodu z volebních místností, o kterých informovala agentura AFP. Účast voličů v hlasování se odhaduje na 40 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

referendum ve Španělsku se zúčastnil i král a královna | Zdroj: ČTK

O výsledku referenda pochyboval málokdo. Pochybnosti panovaly spíš o účasti. Španělé totiž namítali, že neznají text euroústavy. Jak dodává mladý ekonom José Maria, kampaň byla o vykřikování ANO nebo NE, ale nikoli o samotném obsahu dokumentu. Stejný pocit má úředník Fernando a jeho žena Loli, která je v domácnosti. Ti měli už dopředu jasno: hlasovat nepůjdou. "Chci tímhle způsobem tak trochu potrestat španělské politiky. Myslím, že nejsou moc inteligentní. Strany mezi sebou jenom hloupě bojují. To nevede k ničemu. A na pořádné seriozní věci pak nemají čas."

Vládnoucí socialisté José Luise Zapatera intenzivně propagovali ANO ústavě. Podle našeho ambasadora v Madridu Martina Košatky byl způsob vedení kampaně velmi emotivní. "Mnohdy můžeme mít pocit, že to není příliš konkrétní, že se spíše hraje na city lidí. Že dává rovnítko mezi ústavou a pokrokem. Protože EU je něco, co pro Španěly znamená pokrok a blahobyt."

Lidé dostávali ústavu například na fotbalových stadionech, propagovaly ji celebrity a místní média detailně informovala a přicházela s různými speciály. Čísla z průzkumu Centra pro sociologický výzkum jsou ale výmluvná: 91 procent obyvatel Španělska prohlašuje, že jejich znalost textu je nízká, velmi nízká nebo nulová. I proto mnozí nemají chuť k referendu jít.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme