Španělsko se vyjadřuje k euroústavě

Ráno odstartovala vlna referend o evropské ústavě. Jako první půjdou svůj názor na tento text vyjádřit Španělé. Průzkumy předpokládají, že euroústava v této zemi hladce projde. Otázka ale visí nad volební účastí, která bude zřejmě nízká. Lidem se k referendu nechce z vícero důvodů. Jedním z nich je fakt, že Španělé jsou velmi proevpropsky orientovaní a mají pocit, že výsledek je dopředu jasný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropské vlajky | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Další důvod je také velmi častý: lidé evropské ústavě nerozumí. Vládnoucí socialisté propragovali intenzivně ano, ale podle mnoha Španělů nešli dostatečně do hloubky. "Informovali velmi málo," říká úředník Fernando a jeho žena Loli přizvukuje. Podobně to vidí i mladý ekonom José Maria, který zatím ani neví, jestli k referendu půjde. "Ještě jsem se nerozhodl. Mám volno, a tak bych mohl jít. Kampaň podle mě ale rozhodně nebyla dobrá." Jako nulovou hodnotí svoji znalost evropské ústavy v průzkumech třetina Španělů.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme