Španělsko si připomíná první výročí madridských atentátů

Španělsko si dnes připomíná památku obětí teroristických útoků, které před rokem otřásly jeho metropolí. Islámští extremisté si při nich tři dny před španělskými parlamentními volbami vybrali za cíl příměstské vlaky, ve kterých usmrtili 191 nevinných lidí. Nálože odpálené na dálku dalších více než 1500 osob zranily. Vláda vyhlásila dnešek dnem státního smutku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svíčky na nádraží Atocha

svíčky na nádraží Atocha | Zdroj: ČTK

V 7 hodin a 37 minut se v hlavním městě Španělska jako vzpomínka na oběti rozezněly zvony všech 650 kostelů. Přesně v tuto chvíli před jedním rokem explodovala v příměstském vlaku na hlavním nádraží Atocha první nálož.

Výbuchy roztrhly dva ze šesti vagonů, v nichž jeli lidé do práce. Celkem deset bomb explodovalo v ranní dopravní špičce během následujících tří minut také na nádražích El Pozo a Santa Eugenia. Další tři nálože policie zneškodnila. Byly to nejničivější atentáty ve španělské historii.

V době, kdy zněly zvony, připojili se radní metropole ke shromážděním na čtyřech místech, kde vlaky explodovaly. Na stanici El Pozo, kde se odehrály nejkrvavější scény atentátů a kde zahynulo 67 lidí, přinášeli dnes lidé svíčky a květiny.

V zemi, kde od konce šedesátých let minulého století baskická teroristická organizace ETA zabila přes 800 lidí, padla po útocích vina nejprve právě na ni. S přibývajícím časem rostla nespokojenost lidí s postupem vlády při vyšetřování útoků. Až v předvečer voleb tehdejší ministr vnitra Ángel Acebes přiznal nález videonahrávky, na které se k činu přiznala odnož Al-Káidy.

Podle útočníků byly bombové atentáty odvetou za rozhodnutí Madridu vyslat vojenské jednotky do Afghánistánu a Iráku. V samotných volbách utrpěli dosud vládnoucí lidovci porážku a po osmi letech se tak znovu dostali k moci socialisté. Jejich šéf, současný ministerský předseda Zapatero dostál svému předvolebnímu slibu a stáhl španělský kontingent z Iráku.

Tichou poctu památce 191 mrtvých a více než 1500 zraněných vzdala země v poledne. Španělský král Juan Carlos, generální tajemník OSN Kofi Annan, marocký král Muhammad VI. a dvacítka šéfů států či vlád, kteří se zúčastnili ve čtvrtek konference o terorismu, se v poledne sešli v madridském parku Retiro.

Král Juan Carlos tam slavnostně otevřel Háj zesnulých. Tvoří jej 192 cypřišů a olivovníků vysázených na památku 191 obětí atentátů a jednoho policisty, který zahynul o několik dní později při pokusu zatknout pachatele útoků. Ticho za zemřelé trvalo pět. V katedrále Almudena se večer uskuteční zádušní mše.

Oběti atentátů si připomíná také početná komunita muslimů žijících ve Španělsku. Španělská Islámská komise, která v zemi od roku 1991 muslimy zastupuje, ve čtvrtek vydala náboženský edikt, jímž postavila mimo islám mezinárodního teroristu Usámu bin Ládina, jeho síť Al-Káidu a všechny, kdo chtějí ospravedlňovat terorismus a odvolávat se přitom na korán.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme