Strýc syrského prezidenta Asada stane před španělským soudem kvůli praní špinavých peněz

Ve Španělsku budou soudit strýce syrského prezidenta Bašára Asada a několik jeho blízkých příbuzných kvůli praní špinavých peněz. Rifát Asad a dalších 13 osob, včetně jeho osmi dětí a dvou manželek, se má podle vyšetřujícího soudce zpovídat i ze zpronevěry veřejných financí a zločinného spolčení. Podle vyšetřovatelů jde v případu o téměř 700 milionů eur (skoro 17, 9 miliardy korun).

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská policie - ilustrační fotografie | Zdroj: Reuters

Dvaaosmdesátiletý Rifát Asad je mladší bratr bývalého prezidenta Háfize, otce nynějšího prezidenta Bašára Asada. Ze Sýrie odešel v 80. letech a pak žil střídavě ve Francii, Británii a ve Španělsku. Patří k oponentům vlády Bašára Asada, kritizuje ale také syrskou opozici.

Kvůli praní špinavých peněz a daňovým únikům má Asad stanout před soudem i ve Francii. Tamní justice ho chce stíhat kvůli tomu, že v zemi stejně jako v dalších evropských státech nakoupil stovky nemovitostí za peníze vyvedené z fondů syrského státu.

Podle španělského vyšetřovacího soudce Asad ve Španělsku vlastní 507 nemovitostí v celkové hodnotě 695 milionů eur, a to prostřednictvím mnoha společností, které ovládají jeho příbuzní. Informoval o tom v pátek list El País.

V 70. a 80. letech velel Rifát Asad jednotkám ministerstva vnitra a v roce 1982 utopil v krvi povstání Muslimského bratrstva v Hamá, kde tehdy přišlo o život podle různých odhadů 10 000 až 20 000 lidí. Ačkoli žije od 80. let v zahraničí, byl až do roku 1998 formálně považován za viceprezidenta. Kvůli činům z 80. let Asada vyšetřují ve Švýcarsku, kde zkoumají podezření ze spáchání válečných zločinů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme