Španělská vláda otevřela přístav humanitární lodi Open Arms. Ta kvůli krizové situaci odmítla

Španělská vláda v neděli nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa a nyní má na palubě 107 lidí, aby přistála ve španělském přístavu Algeciras. Ta to ale odmítla kvůli krizové situaci na palubě. Informovala o tom agentura Reuters.

Madrid / Algeciras (Aktualizováno: 18:01 18. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Pedro Sánchez | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí italských úřadů uzavřít všechny přístavy humanitárním lodím označil Madrid v komuniké za „nepřijatelné“, informovala agentura AFP.

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms původně 160 lidí zachránila u Libye. Minulý týden italský oblastní soud kraje Lazio rozhodl, že loď smí vplout do italských vod a lidem má být poskytnuta pomoc. Zakotvení v přístavu ale výslovně nenařídil.

Itálie povolila vylodění nezletilých migrantů. Na palubě lodi Open Arms byli 16 dní

Číst článek

Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy v sobotu povolil stanout na břehu 27 nezletilým z humanitární lodi. Učinil tak podle svých slov nerad na pokyn premiéra Giuseppa Conteho.

Už dříve italské a maltské úřady umožnily vylodění více než dvou desítek lidí, mimo jiné těhotným ženám, dětem či lidem se zdravotními problémy a jejich doprovodu.

„Španělsko jako přístav nepřijímáme, protože se nacházíme v krajní humanitární situaci. (Migranti na palubě) se nyní potřebují především vylodit,“ reagovala na nabídku Madridu mluvčí španělské neziskové organizace. „Je nemyslitelné plout šest dní,“ dodala s odkazem na dobu, za jakou by se loď do Algeciras dostala.

Ocean Viking čeká

Kromě lodi organizace Open Arms čeká na povolení italských úřadů k zakotvení i plavidlo Ocean Viking provozované organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée a plující pod norskou vlajkou.

To se nyní pohybuje jižně od Sicílie a na palubě stále má 356 afrických migrantů. Ty nalodila posádka mezi 9. a 12. srpnem, jsou mezi nimi čtyři ženy a stovka nezletilých, většina ve věku 15 až 18 let.

Z policejní lodi se na Lampeduse v noci vylodilo 57 tuniských migrantů. Informoval o tom v neděli deník La Stampa. Policisté Tunisany natěsnané do šestimetrové lodi zaznamenali u skalnatého neobydleného ostrůvku Lampione, který leží východně od Lampedusy.

Jednoho mladíka po vylodění odnesli v nosítkách. Mezi Tunisany byly i dvě ženy, jedna z nich je těhotná. Policie se snaží zjistit, jak šestimetrová loď unikla kontrolám a dostala se až k ostrovu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme