Španělská vláda podle očekávání nezískala důvěru. Pro Sáncheze zvedlo ruku jen 166 poslanců

Nové vládě úřadujícího španělského premiéra Pedra Sáncheze se nepodařilo získat důvěru v parlamentu. Druhé kolo hlasování jeho vládu čeká v úterý. Pokud budou všichni poslanci hlasovat tak jako v neděli, premiér by mohl uspět. Pro vyslovení důvěry předseda španělských socialistů (PSOE) potřeboval nyní absolutní většinu, tedy nejméně 176 poslaneckých hlasů, získal jich však jen 166.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Pedro Sánchez | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

V úterním kole hlasování bude Sánchezovi pro schválení stačit jen prostá většina, tedy více hlasů vyjadřujících souhlas než nesouhlas. To by se mu mohlo podařit díky podpoře zákonodárců největší katalánské separatistické strany.

Pokud Sánchez ve druhém kole získá důvěru, bude mít Španělsko po osmi měsících řádnou vládu. Kabinet navíc zřejmě bude první koaliční vládou v novodobých dějinách země.

Analytici sice upozorňují, že to nemusí být vláda dlouhotrvající, většina odborníků i široká veřejnost se ale shodují na tom, že i tak je to lepší než žádní vláda.

Šance pro Sáncheze. Při hlasování o důvěře podpoří španělskou vládu i katalánští separatisté

Číst článek

Jazýčkem na vahách je nyní katalánská Republikánská levice Katalánska (ERC), která je největší politickou stranou v tomto separatistickém regionu a v parlamentu v Madridu disponuje 13 poslaneckými křesly.

Strana se rozhodla, že se zdrží hlasování, což by mělo Sánchezovi při úterní volbě zajistit převahu 167 proti 164 hlasům. Vůči Sánchezově dohodě s Katalánci se ozývá kritika jak od konzervativní opozice, tak z řad veřejnosti.

Premiérova PSOE byla sice se ziskem 28 procent hlasů jasným vítězem listopadových parlamentních voleb, k absolutní většině poslaneckých křesel však měla daleko. Po konzultaci se všemi předsedy parlamentních stran pověřil král Felipe VI. sestavením vlády Sáncheze.

Ľubica Zlochová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme