Evropu dál trápí vlna veder. Ve Španělsku míří teploty k 45 stupňům

Pokračující vedra, která zasahují velkou část Evropy, mají ve Španělsku již druhou oběť. V jihošpanělském regionu Murcia zemřel ve čtvrtek 78letý muž během práce na poli. Na jihu Pyrenejského poloostrova by v pátek teploty měly podle meteorologů dosáhnout až 45 stupňů a o víkendu mohou vzrůst ještě výše.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistka v španělské Rondě se během vlny veder ochlazuje malým ventilátorem. | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

Nebývale vysoké teploty panují v celé Evropě od Skandinávie po Řecko, vůbec nejvíce přitom ukazují teploměry ve Španělsku a Portugalsku. Zatímco ve čtvrtek bylo nejtepleji v jihošpanělské Andalusii, v jejíž metropoli Seville naměřili 41,7 stupně, v pátek se na největší horko musí připravit lidé v Extremaduře na západě země, kde se očekává více než 44 stupňů.

Podle listu El Mundo mají letošní vedra již tragičtější bilanci než ta loňská, kdy kvůli vysokým teplotám skonal jeden člověk. Po dělníkovi, který zemřel při stavbě dálnice v Murcii, doplatil na přehřátí organismu i zemědělec pracující v témže regionu na svém poli. Zemřel v nemocnici, kam jej převezli v kritickém stavu.

Varování před vysokými teplotami vyhlásily úřady v řadě dalších zemí. V Itálii například platí i pro turisty hojně navštěvovaná města jako Benátky, Florencii či Milán. Italští meteorologové rovněž upozorňují na zvýšenou koncentraci přízemního ozonu v ovzduší, jež v některých městech překračuje hranici 200 mikrogramů na metr krychlový, která je již považována za smogový stav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme