Parlamentní volby ve Španělsku ovládli socialisté, nejvíce slaví pravice. Sestavení vlády je ale daleko

Předčasné parlamentní volby ve Španělsku ovládli podle očekávání socialisté. Ne však tak výrazně, jak by si přáli. Celkově získali o tři mandáty méně a jsou tak stále daleko od sestavení většinové vlády. Dařilo se naopak druhým konzervativním lidovcům, nejvýrazněji si však polepšila pravice v čele se stranou VOX, která skončila na celkovém třetím místě.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socialisté Pedra Sáncheze navzdory vítězství nezískali potřebných 176 mandátů pro sestavení většinové vlády | Zdroj: Reuters

Socialisté tak zopakovali svůj dubnový triumf, ovšem ziskem 120 mandátů z celkových 350 zaznamenali ztrátu tří křesel, která dál zkomplikuje nová jednání o sestavení vlády. Na druhém místě se umístili konzervativní lidovci, kteří si naopak polepšili o 22 mandátů a nově získali 88 parlamentních křesel.

Španělsko čekají čtvrté volby během čtyř let. Poslanci znovu nevyslovili důvěru Sánchezově kabinetu

Číst článek

Největším překvapením voleb je však úspěch krajně pravicové strany VOX, která od předešlých voleb zdvojnásobila své parlamentní zastoupení a skončila na třetím místě. Čtvrtí se umístili levicoví Unidas Podemos. Nejvýraznější debakl utrpěli liberální Ciudadanos, oproti dubnu ztratili celkem 47 křesel. Volební účast nepřesáhla 70 procent.

Španělsko zažilo své čtvrté parlamentní volby za poslední čtyři roky, uklidnění politické situace se ale neočekává. Vzhledem k tomu, že socialisté nezískali potřebných 176 mandátů pro sestavení většinové vlády a většinou nedisponují ani potencionální pravicové či levicové bloky, uvolnění politické situace je nepravděpodobné a vládní jednání se tak vrací na úplný začátek. 

Ve španělských parlamentních volbách nejspíš opět vyhráli socialisté. Pravice výrazně posílila

Číst článek

Úspěch pravicového uskupení VOX zůstává největším překvapením voleb. Ačkoli jeho vzestup předpovídaly mnohé předvolební průzkumy, zisk 52 mandátů přesto předčil všechna očekávání. Polepšení údajně pomohly především nepokoje v Katalánsku i ostré vystupování vůči exhumaci bývalého fašistického diktátora Franca. Vzestup podtrhává i fakt, že se krajně pravicová strana zasloužila o propad liberálním Ciudadanos, ačkoli ještě minulý rok nefigurovala na španělské politické scéně.

Navzdory volebnímu úspěchu zůstává VOX nepřijatelným volebním partnerem pro konzervativní Lidovou stranu. Nejen, že obě strany nemají příliš společného, ale zároveň i mnoho politiků přešlo do VOX právě od konzervativních lidovců a zasloužili se o vznik jisté rivality.

Dá se tedy očekávat, že Španělsko do konce letošního roku se nové vlády nedočká. Jelikož volby nepřinesly žádný výrazný zlom a situace se prakticky nezměnila, budou nová vládní jednání nejspíš podobně obtížná a zdlouhavá a uklidnění napjaté politické situace je vysoce nepravděpodobné.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme