‚Vytvoříme proevropskou vládu.‘ Španělsko čeká složité povolební vyjednávání, povedou ho socialisté

Španělský premiér Pedro Sánchez, jehož socialisté vyhráli nedělní předčasné parlamentní volby v zemi, oznámil, že rozhovory s dalšími stranami o vytvoření koalice zahájí brzy. Socialisté získali 28,7 procenta hlasů a 123 křesel v 350členném Kongresu. S ohledem na zisky ostatních stran to pro premiéra Sáncheze znamená, že k sestavení případné levicové vládní koalice bude potřebovat více než jednoho partnera. Sečteno je 99,9 procenta hlasů.

Madrid (Aktualizováno: 7:02 29. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Pedro Sánchez | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

„Jedinou podmínkou je dodržování ústavy a podpora sociální spravedlnosti,“ řekl v pondělí premiér svým příznivcům v madridském ústředí socialistů.

Španělská volební komise vyloučila z televizní debaty ultrapravicovou stranu Vox. Nemá žádné poslance

Číst článek

Tím podle agentury AP naznačil, že dá přednost levicové koalici, a zároveň varoval katalánské separatisty, že jakékoli povolební spojenectví musí existovat v rámci ústavy z roku 1978, podle níž je Španělsko nedělitelné.

„Vytvoříme proevropskou vládu, která Evropu posílí, a nikoli oslabí,“ řekl Sánchez podle agentury Reuters.

Složitá jednání

Volby, které měly ukončit politický pat v zemi dlouhá léta zvyklé na jednobarevné vlády, podle španělských komentátorů patrně opět povedou ke složitým koaličním jednáním.

„Pedro Sánchez má dobrou pozici,“ řekl Reuters politolog Pablo Simón. Koaliční dohoda ale podle něj zcela jistě nevznikne do voleb do Evropského parlamentu koncem května.

Druhé místo patří se 66 mandáty konzervativním lidovcům (PP), jejichž výsledek hodnotí španělská média jako historickou porážku. Lídr strany Pablo Casado na twitteru uvedl, že jeho uskupení bude v novém parlamentu hlavní opoziční silou.

Liberálové v opozici

Do opozice se chystá také liberální strana Ciudadanos. S touto formací, která skončila třetí a bude mít 57 křesel, by Sánchez mohl složit většinovou vládu.

Předseda liberálů Albert Rivera, který postavil kampaň na slibu odstavit levici od moci, však možnou spolupráci se socialisty (PSOE) už dříve odmítl a v pondělí potvrdil, že strana půjde do opozice.

Španělsko zatklo uprchlého polského podnikatele. Zveřejnil nahrávky, které vyvolaly politický skandál

Číst článek

Čtvrtá pozice patří protestní levicové formaci Unidas Podemos, která má 42 křesel. Pokud by Sánchez chtěl sestavit koalici s tímto ideově nejbližším partnerem, potřeboval by podporu menších regionálních stran. Unidas Podemos již Sánchezovi nabídla zahájení koaličních rozhovorů.

Nadprůměrná účast

Do parlamentu poprvé pronikla protiimigrační strana Vox, která získala 24 mandátů.

Taktéž se podle agentury AFP do parlamentu dostalo i pět katalánských separatistických vůdců, kteří jsou od podzimu 2017 ve vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli podle prokuratury dopustit uspořádáním referenda o nezávislosti regionu v říjnu 2017. Soud s nimi začal letos v únoru. V Kongresu tak usedne například bývalý místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras.

Katalánské separatistické formace získají v novém parlamentu přes 20 křesel, dvě baskické nacionalistické strany pak desítku.

K urnám dorazily více než tři čtvrtiny voličů, což je celkově nadprůměrná účast. Ve srovnání s minulými volbami z roku 2016 vzrostla o téměř deset procentních bodů. Španělé šli k parlamentním volbám již potřetí za necelé čtyři roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme