Španělsko vydalo na katalánského premiéra zatykač. O pomoc žádá i belgické úřady

Španělský soud vydal evropský zatykač na sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři ministry jeho bývalé vlády, kteří se zdržují v Bruselu. Španělsko je viní ze vzpoury. Belgie by je na základě zatykače měla zadržet a rozhodnout o jejich vydání. Puigdemont mezitím v rozhovoru pro belgickou veřejnoprávní televizi RTBF prohlásil, že chce kandidovat v prosincových katalánských volbách i z bruselského exilu.

Barcelona (Aktualizováno: 6:16 4. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující s transparenty „Svobodu politickým vězňům“.

Demonstrující s transparenty „Svobodu politickým vězňům“. | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Španělský soud v pátek požádal belgické úřady o zatčení bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyř obviněných exministrů pobývajících v Bruselu. Informují o tom španělská média, podle nichž soud vydal vnitrostátní i evropský zatykač poté, co zamítl žádost politiků vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu. Puigdemontův právník uvedl, že jeho klient chce proti vydání bojovat zákonnými prostředky.

Soudkyně Carmen Lamelaová vyhověla prokuratuře, která o vydání zatykače požádala ve čtvrtek. Podle zdrojů listu La Vanguardia byla soudkyně rozhodnuta vydat zatykač hned téhož dne, kvůli neodkladným záležitostem v jiných případech se však k formulaci zdůvodnění dostala až v pátek. Některé španělské neoficiální zdroje přitom již ve čtvrtek tvrdily, že zatykač byl vydán.

Bouřlivý katalánský podzim. Od snu o nezávislosti k vystřízlivění v belgickém exilu

Číst článek

Lamelaová uvedla, že Puigdemont "zneužíval svého úředního postavení" k přípravě referenda o katalánské nezávislosti a k vyhlášení této nezávislosti, což porušuje španělskou ústavu. Zodpovídat se podle soudkyně musí osobně před soudem v Madridu.

Po obdržení zatykače bude další osud politiků v rukou belgických úřadů. Puigdemontův právník Paul Bekaert dnes v rozhovoru s vlámskou televizí Terzake uvedl, že pokud belgický soud vydání expremiéra do Španělska schválí, hodlá se odvolat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme