Španělsko zahalil smutek

K uctění památek obětí madridského teroristického masakru zavládl ve Španělsku státní smutek. Protiterorističtí odborníci mají za to, že je ještě brzy rozhodnout, kdo za atentáty vězí, protože některé rysy těchto krvavých činů ukazují na ETA, jiné na Al-Káidu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka na půl žerdi

vlajka na půl žerdi | Foto: Petra Mášová

Tragédie v madridských příměstských vlacích vyvolala po celém Španělsku bouři nevole na adresu atentátníků i nebývalou vlnu solidarity. Dokonce i nedělní všeobecné volby ustoupily do pozadí. K útoku se údajně přihlásila teroristická síť Al-Káida. Dopis směrovala arabskému listu Al-Kuds al-Arabí, který vychází v Londýně. Více se dočtete ZDE.

Španělské úřady, média i veřejnost se stále přiklánějí spíše k variantě, podle níž za útoky stojí baskičtí teroristé. Svědčí o tom i průběh demonstrací, na nichž obyvatelé Španělska provolávají hesla proti organizaci ETA.

Náš zvláštní zpravodaj v Madridu Jiří Hošek se byl podívat na jedné takové manifestaci, která pozdě večer proběhla v centru španělské metropole. Stovky, převážně mladých lidí, na ní požadovaly pokračování rozhodného postupu španělských úřadů proti baskické teroristické organizaci.

Setkání ale skončilo rozpačitě prudkou hádkou přívrženců a odpůrců znovuzavedení trestu smrti. Ne všichni politici ale z organizace atentátů obvinili baskické separatisty - opatrně se vyslovil i samotný preniér Aznar. Mluvčí, dnes už zakázané baskické separatistické strany Batasuna Otegi už dříve vyloučil, že by ETA mohla podobný útok spáchat. Také ministr vnitra Ácebes zmínkou o nálezu sedmi rozbušek spolu s nahrávkami úryvků koránu naznačil, že existuje také tzv. islámská stopa. Vyšetřování španělské policie a Civilní gardy ovšem prioritně směřuje k organizaci ETA, doplnil Ácebes.

Všechny relevantní politické strany přerušily svou volební kampaň a v zemi byl vyhlášení třídenní státní smutek. Král Juan Carlos, který na veřejnosti vystupuje jen ve výjimečných případech, se snažil povzbudit své spoluobčany a vyzval je k jednotě v boji za demokracii a svobodu Španělska. "V těchto tragických okamžicích, tak těžkých pro rodiny obětí, jsem s Vámi hluboce zasažen, stejně jako celá moje rodina. Rád bych vám vyjádřil soustrast, útěchu i přátelské objetí," dodal španělský král, podle nějž by měly úřady použít všech legálních prostředků k boji proti terorismu.

V podobném duchu se vyslovil také odcházející premiér José María Aznar, když předpověděl konečnou porážku terorismu: "Bude to naprostá a úplná porážka terorismu. Donutíme teroristy, aby se bezpodmínečně vzdali. S vrahy není absolutně přípustné jakékoli jednání," zdůraznil Aznar.

Tragédie v madridských příměstských vlacích vyvolala po celém Španělsku bouři nevole na adresu atentátníků i nebývalou vlnu solidarity. Dokonce i nedělní všeobecné volby ustoupily do pozadí. Madridské nemocnice, v nichž leží oběti atentátů, navštívila i královna Sofie s princem Felípem. Ve všech větších městech lidé darovali krev - v Madridu byly k vidění speciální transfúzní autobusy, z nichž každý se specializoval na jednu krevní skupinu. Tato i další odběrová místa zůstala otevřena až do pozdního večera. Některé hotely v Madridu pak nabídly rodinám obětí zdarma ubytování i stravu.

Dnes večer by měly v ulicích španělských měst proběhnout mírové manifestace

Milan Kopp, Jiří Hošek, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme