Záplavy ve Španělsku mají nejméně šest obětí. Někde napršelo za dvě hodiny až 112 litrů vody

Záplavy vyvolané přívalovými lijáky si tento týden na jihu Španělska podle aktuální bilance vyžádaly nejméně šest mrtvých. Na twitteru to v sobotu oznámil španělský premiér Pedro Sánchez. Ministerský předseda rodinám obětí vyslovil soustrast a postiženou oblast ujistil, že budou využity veškeré prostředky k tomu, aby se zde život vrátil k normálu.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopené podzemní parkoviště ve španělském městě Orihuela | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

„Hrůza, kalamita,“ popsal situaci Čech Tomáš Baťha žijící v letovisku Torrevieja. Tam už v sobotu podle krajana vysvitlo slunce. Krušné ráno ale zažili lidé o kus dál na jihozápad v provincii Málaga. Například ve městě Coín napršelo v noci za dvě hodiny 112 litrů vody na metr čtvereční.

Záplavy na jihu Španělska mají čtyři oběti. Úřady vyzývají, aby lidé zůstávali doma

Číst článek

Mimořádné lijáky zasáhly provincie Murcii, Alicante a Valencii na východě Španělska a také provincie Almería, Málaga a Granada na jihovýchodě země. Evakuováno muselo být okolo 3500 lidí.

Kvůli přívalům vody se místní toky vylily z břehů a spolu se záplavami se oblast potýkala i se sesuvy půdy. Dočasně byla uzavřena letiště v Almeríi a Murcii a nesjízdných stále zůstává řada silnic.

Škody se teprve sčítají. Podle tamní meteorologické služby byly deště nejhorší za posledních víc než 30 let. Přívalové lijáky způsobil náhlý pokles teploty. Špatné počasí má na jihu a v centrální části Španělska ještě pokračovat.

Marie Jakšičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme