Španělsko zasáhla extrémní vedra. Teploty překračují 40 stupňů Celsia

Ve Španělsku a Portugalsku udeřila mimořádná horka. V pátek teploměry na mnoha místech ukazovaly i kolem 45 stupňů Celsia. Problémy měly děti ve školách, které nemají klimatizace, ale i bezdomovci na rozpálených ulicích. Podle odborníků navíc Španělsko čeká nejsušší léto od roku 1995.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistka v španělské Rondě se během vlny veder ochlazuje malým ventilátorem. | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

V sobotu odpoledne bylo v Madridu 42 stupňů Celsia, teplota ale bude stoupat. Téměř ve třetině všech španělských provincií platí zvýšený bezpečnostní stupeň. Tak vysoké teploty nejsou v tomhle období v zemi běžné. Odborníci říkají, že vlivem klimatických změn se léto posouvá napřed téměř o měsíc.

Ozonu nad Českem bude do konce týdne méně. Omezte pobyt venku, radí meteorologové

Číst článek

Podobnou teplotní vlnu ale Španělsko zažilo už v roce 1981. V posledních dnech ale v zemi padají teplotní rekordy - zejména v severnějších částech země.

Extrémní horka komplikují i běžný život. Ještě v jedenáct hodin večer je ve městě 36 stupňů Celsia a lidé kvůli tomu nemohou spát, trápí je bolesti hlavy a mdloby. Velké problémy mají i děti ve školách bez klimatizace.

Na mnoha místech přijely jejich matky protestovat před školu – na jednom z transparentů měly například napsáno „Nechceme pro naše děti saunu, ale aulu". Jeden z místních politiků dětem dokonce poradil, aby si vlastnoručně vyrobily vějíře, a tak si pomohly. Ještě horší je pobyt na přímém slunci. Turisté proto omezili návštěvy památek.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme