Španělsko žije velikonočními průvody. V Malaze se ho účastní i Antonio Banderas

Blíží se velký křesťanský svátek, připomínka ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše. V katolickém Španělsku je tento týden ve znamení náboženských procesí, která procházejí ulicemi měst a vesnic. Je to přehlídka jednotlivých skupin, které si říkají bratrstva a na procesích ukazují nosítka s biblickými výjevy. Do rodné Andalusie se na Velikonoce také vždy vrací známý herec a režisér Antonio Banderas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V procesích chodí lidé v bílých, černých, ale i barevných kápích | Zdroj: Reuters

Náboženské průvody procházejí centry španělských měst téměř celý velikonoční týden - tedy od Květné neděle až do neděle velikonoční, kdy si křesťané připomínají vzkříšení Krista. Jen v sobotu, kdy byl podle Bible Ježíš mrtvý na kříži, se průvody nekonají.

Zvlášť barevná jsou tato procesí na jihu Španělska, v Andalusii nebo Murcii. Možná i proto, že tyto oblasti byly dlouho pod nadvládou arabských dobyvatelů ze severu Afriky. Ale když španělští králové dobyli v roce 1492 pevnost Alhambra v Granadě, dokončili rekonquistu a vyhnali ze Španělska všechny nekřesťany - muslimy i židy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělskem procházejí při svatém velikonočním týdnu bohatě nazdobené průvody. Ujít si je nenechá ani rodák z Andalusie, herec Antonio Banderas

V procesích se prezentují jednotlivá bratrstva, tedy skupiny věřících, kteří nesou stříbrné hole a zapálené vysoké svíce a hlavně alegorické trůny. Vyřezávaná a zlatem zdobená nosítka, na kterých jsou improvizované svatostánky a na nich biblické výjevy. Některé oslavují bohorodičku Marii, někdo svým alegorickým trůnem připomíná Ježíšovo utrpení a jiný zas ukazuje Jidášův zrádný polibek nebo poslední večeři.

V procesích chodí lidé v bílých nebo černých vysokých kápích s otvory pro oči. Právě takovou kápi si rok co rok nasazuje i hollywoodský herec Antonio Banderas. Je rodákem z andalusské Malagy a vždy si najde v nabitém programu čas, aby do svého města na Velikonoce přijel a se sousedy nesl nosítka v procesí k Boží úctě.

„Hodně času v roce trávím mimo naši zemi. O Velikonocích si mohu vzpomenout na to, kdo vlastně jsem a kam patřím. Setkat s mým lidem a také najít sebe sama. Můžu se účastnit rituálu, který se v našem bratrstvu udržuje od roku 1505 a být jeho součástí,“ řekl Antonio Banderas před dvěma lety televizi Univision.

Herec Antonio Banderas, rodák z Malagy, se procesí při svatém velikonočním týdnu účastní pravidelně | Foto: Reuters

Banderas si při nošení zdobeného trůnu rád nasazuje kápi, protože ho na ulici hned každý nepoznává. Všichni ale vědí, že jejich Antonio zase přijel a že nezapomíná na své rodiště.

Letos dorazil Malagy bez Melanie Griffithové, se kterou se loni rozvedl. Přijel ale jeho vyženěný syn Alexander Bauer, se kterým má stále dobré vztahy. Návštěvu v rodné Malaze využil Banderas i k tomu, aby se na veřejnosti objevil se svou novou přítelkyní, nizozemskou investiční bankéřkou Nicole Kempelovou, kterou chce představit i své rodině.

Velikonoce | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme