Španělsko zvažuje exhumaci ostatků diktátora Franca

Španělská vláda zvažuje přestěhování ostatků generála Francisca Franca z hrobu v bazilice v Údolí padlých. Vůči místu posledního diktátorova odpočinku se už dlouhá léta ozývají námitky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franco (druhý zprava) v říjnu 1940 na konferenci v Berlíně. Poblíž stojí Heinrich Himmler | Foto: Deutsches Bundesarchiv, Bild 183-L15327

V Údolí padlých je kromě diktátora pohřbeno více než 30 000 obětí španělské občanské války z obou stran konfliktu. Pozůstalí po padlých republikánech již roky vznášejí námitky proti tomu, že je Franco pochovaný vedle jejich blízkých. Navíc bylo Údolí padlých nejednou dějištěm shromáždění neonacistů.

Vláda premiéra Zapatera ustanovila komisi, která má vypracovat zprávu k tomu, zda ostatky Franka přenést jinam. Závěry komise ale budou známé až po předčasných volbách, které se ve Španělsku budou konat za měsíc, paradoxně přesně na 36. výročí smrti diktátora.

Ľubica Zlochová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme