Španělsko zvýší daně a prodlouží pracovní dobu. Nechce skončit jako Řecko

Španělská vláda premiéra Mariana Rajoye bude schvalovat úsporná opatření, která mají zemi uchránit před osudem Itálie či Řecka. Na Španěly vláda chystá vyšší daně, zmrazení platů ve státní správě, do které už nebude přijímat nové zaměstnance a prodlouží se také pracovní doba. Rozpočtový schodek chce Rajoy srazit na 4,4 procenta a v roce 2013 ke třem procentům HDP.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská vláda projedná plán úsporných opatření

Španělská vláda projedná plán úsporných opatření | Zdroj: Reuters

Zvýšení daní z příjmu fyzických osob má být jen dočasné opatření, platit bude dva roky. Výše daně bude progresivní – nárůst daně je od 0,75 procenta pro lidi s nejnižšími příjmy až do 7 procent pro lidi s nejvyššími příjmy. Opatření by mělo do státní pokladny přinést asi 6 miliard eur.

Zvýšit se má podle vlády i daň z nemovitosti, která se má údajně vztahovat na nejbohatší občany s nadstandardními nemovitostmi. Ve skutečnost má jít asi o 55 procent všech domů.

Rajoyova vláda dlouho o zvyšování daní nemluvila a současný návrh představila teprve před několika dny. První reakce Španělů jsou spíše negativní. Podle dnešního průzkumu středového deníku El Mundo 63 procent občanů s navrhovanými reformami nesouhlasí. Asi 30 procent z nich přitom sympatizuje s vládní Lidovou stranou, která zvýšení těchto daní ve svém volebním programu neměla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úsporných plánech španělské vlády informovala spolupracovnice ČRo Kateřina Ferenčíková

Španělé si myslí, že by se měl více zeštíhlit státní sektor a že by se měla vláda zaměřit spíše na úspory než na zvyšování daní.

Mariano Rajoy chce do země přivést nové investory, to se mu však vyššími daněmi nepovede. Vláda chce nyní hlavně snížit schodek státního rozpočtu a dokázat, že se ekonomika uzdravuje a země je na tom lépe než Itálie, Řecko nebo Portugalsko. Má také ukázat, že Španělsko nebude potřebovat v budoucnu žádnou finanční pomoc EU. To by podle vlády mělo přilákat zahraniční investory.

Vláda chce také prodlužovat pracovní dobu. Španělsko má přitom už dnes nejvyšší nezaměstnanost v celé Evropské unii – 21 procent práceschopného obyvatelstva. Bez zaměstnání je téměř polovina lidí mladších 25 let.

Konkrétní kroky ke snížení nezaměstnanosti vláda zatím nepředstavila. Plánuje ale finančně zvýhodnit podnikatele, kteří přijmou lidi nejvíce postižené krizí – mladé, lidi nad 45 let a žen.

Václav Pešička, Mirko Kašpar, Kateřina Ferenčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme