Španělský premiér neodstoupí. Vyzvala ho k tomu opozice kvůli kauze s braním úplatků

Španělská levicová opozice žádá okamžitou demisi premiéra Mariana Rajoye. Premiér se údajně společně s bývalým pokladníkem vládní strany podílel na korupci, daňových únicích a praní špinavých peněz. Dokazují to prý textové zprávy, o kterých informuje deník El Mundo. Rajoy obvinění z trestných činů dlouhodobě odmítá, odstoupit nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Mariano Rajoy | Zdroj: ČTK

Výzva opozice k rezignaci kvůli zveřejněným SMS je dalším pokusem o sesazení Rajoye. Kořeny problému jsou však už starší.

Na začátku roku španělský deník El País zveřejnil informace o tom, že premiérova Lidová strana měla tajný fond s několika účty ve Švýcarsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Španělsku dlouhodobě sleduje redaktor České televize David Koubek

Fond spravoval pokladník Luis Bárcenas, který kasíroval takzvané sponzorské dary a úplatky od stavebních společností a jiných podnikatelů a přerozděloval je vysokým představitelům strany včetně premiéra Mariana Rajoye. Ti to ovšem popřeli.

Soud tak obvinil pouze pokladníka Bárcenase, jehož písmem byly vedeny něco jako účetní knihy černého fondu. Všichni politici z aféry vyvázli.

Luis Bárcenas zřejmě doufal, že mu lidé, kterým spravoval černé peníze, nějak pomohou vyhnout se vězení. V červnu však na něj soudce vydal zatykač a nechal ho kvůli obavám z útěku ze země čekat na proces ve vazbě.

Pokladníkovi nejspíše došla trpělivost a spojil se s médii. Těm začal pouštět informace, možná aby tak varoval ty, kteří ho měli podržet a neudělali to.

Nejprve v rozhovoru pro El Mundo potvrdil existenci černého fondu. Poté zveřejnil i kousek z SMS konverzace s premiérem Rajoyem, se kterým si psal po vypuknutí aféry i poté, co byl obviněn.

V SMS mu Rajoy píše „Luisi, chápu to. Musíš být statečný, zavolám ti zítra. Objímám tě“.

Až do konce mandátu

Právě kvůli této zprávě žádá nyní opozice odstoupení Rajoye. I přesto, že SMS nedokazuje nic nového a nijak neusvědčuje Rajoye z braní úplatků, podle opozice dokazuje, že se španělský premiér ani ostatní členové Lidové strany od hlavního aktéra aféry Bárcenase dostatečně nedistancovali.

Rajoy to vidí jinak. „Ta textová zpráva jen dokazuje, že se právní stát nepodvolí vydírání. A soudy i daňové úřady jednaly, jednají a budou jednat absolutně nezávisle,“ uvedl Rajoy, který snažil se vyvrátit podezření o snaze ovlivňovat úřady i samotného Bárcenase.

Zároveň řekl, že skandál nezmaří jeho reformní program a že zůstane v úřadu až do konce svého mandátu.

Velkou korupční kauzu už má letos několik evropských zemí. Kromě Rajoya ve Španělsku se s nařčeními musí vypořádat třeba francouzský ministr rozpočtu Jerome Cahuzac, prezident a legenda Bayernu Mnichov Uli Hoeness či český premiér Petr Nečas.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme