Španělský premiér Rajoy chce zakázat polední siestu, jednu ze španělských tradic

Jedna z letitých tradic Španělska možná brzy skončí. Zaměstnanci už si nebudou moci dopřát polední siestu, jak na to byli zvyklí. Úřadující premiér Mariano Rajoy chce totiž omezit pracovní dobu a přinutit tím úředníky a státní zaměstnance, aby i více než hodinovou polední přestávku spojenou s pasivním odpočinkem nedrželi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První příležitost složit vládu dostala strana s největším počtem hlasů, takže sestavováním koalice byl pověřen úřadující premiér Mariano Rajoy | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Partido Popular de Cataluña

Paní Maria, prodavačka z Barcelony, by ráda zachovala tradici odpoledního spánku, nebo odpočinku ve stínu, protože to je prospěšné zdraví a tak to zkrátka má ve Španělsku být.

Siestu drželi lidé na Pyrenejském poloostrově nebo třeba i v Řecku a Itálii ze zcela praktických důvodů. V létě, kdy přes poledne teploty stoupají až ke 40 stupňům, by byla práce na poli nebo na stavbě téměř nemožná. Proto se počkalo, až polední žár polevil a pak se pracovalo dál, třeba i do časného večera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Siestu drželi lidé na Pyrenejském poloostrově tradičně kvůli vysokým teplotám kolem poledne, které obzvlášť v létě mohly stoupat ke 40 stupňům

Jenže ve věku klimatizace a rychlejšího životního tempa už siesta ztrácí smysl. Lidovecký premiér Mariano Rajoy se několikrát pokoušel ideu zrušení siesty prosadit. Teď, coby po prosincových volbách odstupující premiér, chce alespoň omezit pracovní dobu.

V úřadech se má končit v 18 hodin, aby si nikdo nemohl polední, často i tříhodinovou, pauzu napracovávat do večera.

Podle zpravodaje španělské tiskové agentury EFE v Praze Gustava Mongeho už ale siesta není ve Španělsku příliš rozšířený jev. Španělé prý ani nechodí do práce na desátou ráno a nejdou krátce po poledni dospat noční život, aby se pak zase navečer vrátili do práce.

Je pravda, že největší nával je v metru a v kavárnách v Madridu podobně jako u nás mezi 6. a 8. hodinou ráno. Je ale také pravda, že u snídaně Španělé v kavárnách vydrží i půl hodiny a ne jen pár minut.

Plán premiéra Rajoye nezůstává jen u změny pracovní doby. Uvažuje také o tom, že by se Španělsko vrátilo ke greenwichskému času. Ačkoli země leží na nejzápadnějším konci Evropy, sedm ráno je tam ve stejnou dobu, jako je sedm ve 2 tisíce kilometrů vzdálené Praze nebo Budapešti.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme