Španělský soud viní pět čínských expolitiků z genocidy v Tibetu. Vztahy zemí se ochlazují

Vztahy Španělska a Číny nejsou v posledních dnech nejlepší. Speciální soud v Madridu vydal totiž příkaz k zatčení pěti členů někdejšího čínského tedy stranického vedení. Je mezi nimi i bývalý prezident Ťiang Ce-min a expremiér Li Pcheng.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Tibetu

Vlajka Tibetu | Foto: Ladislav Bába

Peking prý zuří a čínské Ministerstvo zahraničí si už předvolalo k vysvětlení i španělského velvyslance v Číně.

Madridský speciální soud totiž prý pětici mužů považuje za údajné pachatele genocidy proti tibetskému lidu a zatykač na ně již má k dispozici Interpol. Čína to ale chápe jako vměšování do interních státních záležitostí.

Ačkoli Španělsko není zvyklé, že v demokratické společnosti se moc výkonná vměšuje do moci soudní, nelze popřít, že se dostalo do ošemetné situace. Velmi dobře si totiž uvědomuje, že popudit si asijského ekonomického giganta nemusí být pro jeho vlastní ekonomiku dobré.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se vztahy Španělska a Číny ochlazují, shrnuje spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubice Zlochová

Čína a Španělsko měly dosud velmi dobré, dlouhodobě budované obchodní vztahy, protože v Číně působí kolem 600 španělských firem a stejně tak i ve Španělsku přibývá čínských podnikatelů. Turismus z Číny za minulý rok narostl o 55 procent.

Od vypuknutí finanční krize je navíc Čína druhým největším věřitelem španělského dluhu. Španěly to tedy v čínsko-španělských vztazích staví do nevýhodné pozice, čehož si je ale Čína velmi dobře vědoma.

Speciální soud v Madridu si ale zatím tvrdě stojí za svým verdiktem a podle všeho se politického tlaku nebojí. Zda ale jeho postoj zůstane pevný i potom, co se čínská strana začne angažovat naplno, se zatím nedá odhadnout.

Španělský speciální soud řeší tuto kauzu proto, že splňuje dvě zákonné podmínky: jednak v ní figuruje španělský občan, který trestní oznámení podal, a pak hraje roli i fakt, že se tento případ v Číně dosud nevyšetřoval.

Díky speciálnímu soudu byl kdysi zadržen v Londýně diktátor Augusto Pinochet. V souvislosti s Tibetem toto pak není první kauza, kterou se španělský speciální soud snažil rozpracovat. Nikdy se to ale nedostalo tak daleko jako nyní.

Ľubica Zlochová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme