Španělští lidovci před volbami slibují, že uklidní trhy. Lidé jim věří

Španělé se připravují na nedělní předčasné volby. Jejich země je přitom v centru pozornosti eurozóny i celé Evropské unie. Politologové předpokládají, že skončí vláda socialistů a zvítězí lidovci, kteří chtějí snížit deficit i výdaje centrální vlády. Madridská vláda totiž musí platit rekordní úroky za své dluhopisy, které jsou už téměř tak vysoké jako v Řecku, Portugalsku nebo Irsku ve chvíli, kdy žádaly o mezinárodní pomoc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr dosud opoziční Strany lidové a kandidát na premiéra Mariano Rajoy

Lídr dosud opoziční Strany lidové a kandidát na premiéra Mariano Rajoy | Zdroj: Reuters

Španělští politici dnes nechají voliče odpočinout od mítinků a přesvědčování. Předvolební kampaň ale skončila ve chvíli, kdy přicházejí z trhů velmi špatné zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co by znamenalo drtivé vítězství lidovců v předčasných španělských volbách ve Světě o osmé na Rádiu Česko vysvětlil zvláštní zpravodaj ČRo ve Španělsku David Koubek

Právě tohle téma využil na poslední chvíli i lídr dosud opoziční Strany lidové a kandidát na premiéra Mariano Rajoy, který voličům vzkázal, že čím větší převahu jeho straně dají, tím více uklidní trhy i Evropskou unii.

Zároveň ale přiznává, že pokud bude vládnout, bude muset dál provádět už tak nepopulární rozpočtové škrty.

Socialisté už ale říkají, že s úspornými opatřeními nejde jít dál, že už natolik dusí ekonomický růst země, že ještě podporují ten začarovaný španělský kruh.

Lidovci jsou vítanou změnou

Konzervativci mají Socialisty podle průzkumů porazit až sedmnáctiprocentním rozdílem. To by znamenalo, že lidovci budou mít pohodlnou většinu v poslanecké sněmovně a Strana lidová se nebude muset spoléhat na podporu menších stran.

Španělé slyší na změnu, kterou lidovci nabízejí, vidí to, co se děje za současné vlády socialistů. Ekonomika se v zemi postupně zhoršovala až ke skoro dvaadvacetiprocentní nezaměstnanosti. Mezi mladými je to skoro 50 procent. To jsou největší čísla v Evropské unii.

Španělský hlas bude tedy spíše protestní, který potrestá stranu dosavadního premiéra José Luise Rodrígueze Zapatera za to, jak špatně vládla Španělsku a kam až Španělsko dovedla.

Španělé jsou totiž podle pozorovatelů znechuceni politikou. Občanská hnutí proto také vyzývají občany, aby nevolili dvě největší strany v zemi, které jsou údajně zkorumpované a mají velký podíl na tom, jak to dnes ve Španělsku vypadá.

David Koubek, Matěj Skalický, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme