Katalánští aktivisté dostanou amnestii. Sánchez uzavřel dohodu se separatisty, zajistil podporu vládě

Španělský premiér Pedro Sánchez uzavřel dohodu s katalánskou separatistickou stranou Junts, a v parlamentu si tak definitivně zajistil dostatečnou podporu pro schválení své vlády. O dohodě informoval zástupce Sánchezovy socialistické strany (PSOE) Santos Cerdán, který ji pomáhal v Bruselu dojednat s vůdcem strany Junts a katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují před sídlem Evropského parlamentu poté, co španělští socialisté uzavřeli dohodu s katalánskou separatistickou stranou Junts o vládní podpoře, která zahrnuje amnestie

Lidé protestují před sídlem Evropského parlamentu poté, co španělští socialisté uzavřeli dohodu s katalánskou separatistickou stranou Junts o vládní podpoře, která zahrnuje amnestie | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Součástí dohody je i podoba chystaného zákona o amnestii pro aktivisty za nezávislost Katalánska. Pravice dohodu ostře kritizuje a vyzývá k demonstracím a občanskému vzdoru.

Text dohody uvádí, že se amnestie bude týkat politických představitelů a občanů stíhaných v souvislosti s referendem o nezávislosti Katalánska z roku 2017 i s nezávazným hlasováním o samostatnosti regionu z roku 2014.

Cesta k vládě? Španělští socialisté předloží amnestii pro katalánské separatisty, potřebují jejich podporu

Číst článek

Socialisté také slíbili, že se zvýší „přímá účast Katalánska“ v unijních orgánech a mezinárodních organizacích v oblastech, které se týkají toho regionu.

Už minulý týden se Sánchez domluvil na podpoře i s Republikánskou levicí Katalánska (ERC) a předpokládá se tedy, že hlasování parlamentu o vyslovení důvěry premiérovi a následnému sestavení menšinové vlády už nestojí nic v cestě.

Separatistické strany mají dohromady 14 zástupců, s nimi může Sánchez získat hlasy 178 zákonodárců, tedy těsné většiny z 350 poslanců.

„Je to politická dohoda a také dohoda na amnestii,“ řekl Cerdán v Bruselu, kde se scházel s vůdcem separatistické strany Junts Puigdemontem. Ten utekl do Belgie před španělskou spravedlností po referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Za jeho uspořádání v rozporu ústavou soudy několika ministrům Puigdemontovy vlády a dalším politikům udělily dlouholeté tresty vězení za vzpouru. Na svobodu vyšli v roce 2021, když jim Sánchezova vláda udělila milost.

„Uplynulo šest let (od referenda) a konflikt stále není vyřešený... naším cílem je načít novou kapitolu..., kde chyby minulosti už nebudou nepřekonatelnými překážkami,“ doplnil Cerdán.

‚Hanebná dohoda’

Zákon o amnestii, který se chystá Sánchez předložit parlamentu, ostře kritizují zástupci španělské pravice. Šéf konzervativní Lidové strany Alberto Núňez Feijóo označil dohodu za hanebnou.

Podle něj si situace vyžaduje „reakci všech španělských demokratických stran nehledě na ideologické rozdíly“. Lidová strana již svolala na neděli demonstrace proti amnestii.

Španělská korunní princezna Leonor složila přísahu na ústavu. Její prarodiče na ceremoniál nepřišli

Číst článek

Šéf krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal označil smlouvu za „dohodu zrádců“ a vyzval k „občanskému vzdoru“. Oba pravicoví politici vyzvali k tomu, aby demonstrace, které se v uplynulých dnech konaly před sídly PSOE, byly poklidné.

Proti textu dohody ve čtvrtek vystoupila i sdružení soudců a státních zástupců, kterým se nelíbí zmínka o údajném zneužití justice proti katalánským separatistům.

„Justiční moc ve Španělsku je nezávislá, nejedná pod politickým tlakem,“ stojí ve společném prohlášení.

Červencové parlamentní volby vyhráli ve Španělsku opoziční lidovci. Jejich šéf Feijóo ale nedokázal získat dostatečnou podporu. Král Felipe VI. pak pověřil sestavením vlády Sáncheze, který chce vládnout s podporou levicové aliance Sumar a také baskických a katalánských stran.

Pokud Sánchez nezíská důvěru do 27. listopadu, čeká zemi rozpuštění parlamentu a vyhlášení nových voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme