Nominace von der Leynové do čela Evropské komise je podle bývalého šéfa SPD důvodem k odchodu z vlády

Spor o nominaci německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) do čela Evropské komise by podle bývalého šéfa německých sociálních demokratů (SPD) Sigmara Gabriela mohl vést k odchodu jeho strany z vládní koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sigmar Gabriel (ilustrační foto) | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Gabriel se tak vyjádřil v rozhovoru s magazínem Spiegel. „Pokud Merkelová navrhne von der Leyenovou bez rozhodnutí kabinetu, je to jasné porušení pravidel vlády – a důvod vládu opustit,“ je přesvědčen Gabriel, podle něhož by sociální demokraté měli nominaci ministryně obrany na šéfku komise zabránit.

PROFILY: von der Leyenová, Michel, Borrell a Lagardeová. Kdo má usednout v čele Evropské unie?

Číst článek

Merkelová ale v úterý v Bruselu řekla, že se na nominaci von der Leyenové nepodílela, a právě kvůli rozdílným názorům v německé vládě pro ni také jako jediná na summitu nehlasovala. Gabriel však toto vysvětlení považuje za „blbost“ a nominační proces za „bezpříkladný čin politického podvodu“.

Gabrielovi, stejně jako současnému vedení SPD vadí, že von der Leyenová vůbec nekandidovala ve volbách do Evropského parlamentu, natož aby stála v čele některé z kandidátek. Sociální demokracie proto její nominaci v úterý odmítla jako nepřesvědčivou.

Že by SPD vládu skutečně kvůli nominaci von der Leyenové opustila, je ale nepravděpodobné. Atmosféru na dnešním zasedání kabinetu nominace podle agentury DPA vůbec nepoznamenala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme