SPD se na konferenci postavila proti výcviku vojáků z Ukrajiny a podpořila prezidentského kandidáta Baštu
Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se na sobotní programové konferenci v Praze postavilo proti pobytu ukrajinských vojáků v České republice kvůli výcviku. Je také proti zvyšování daní či zavedení eura v Česku, řekl novinářům předseda SPD Tomio Okamura. Hnutí odstartovalo práci na programu pro nejbližší volby do Evropského parlamentu, krajských zastupitelstev i příští volby do Sněmovny.
SPD je podle Okamury s ohledem na současnou situaci na Ukrajině proti trvalému pobytu cizích vojsk a rozmístění jaderných zbraní v Česku. Poslanci SPD tento týden jako jediní hlasovali proti plánu, podle kterého se má příští rok v Česku vycvičit až 4 000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské agresi. Okamura kritizoval, že se na tomto plánu spojilo s vládní pětikoalicí i opoziční hnutí ANO.
Hnutí SPD odmítá také zvyšování daní a chce tlačit na snižování byrokracie. „Vláda byrokracii oproti slibům naopak zvyšuje,“ uvedl Okamura. Zmínil v té souvislosti například zřízení Digitální a informační agentury.
SPD je také proti zavedení eura, protože by znamenalo ztrátu možnosti ovlivňovat vlastní měnovou politiku. „Není to pro Česko výhodné, nechceme být spoluzodpovědní za dluhy Španělska, Itálie, Řecka a dalších zemí,“ řekl Okamura.
Den s kandidátem: Za dezinformace se u nás označují názory, které odporují vládní propagandě, říká Bašta
Číst článek
‚Jako z Harryho Pottera‘
Členové SPD mají v příštích týdnech dělat maximum pro podporu prezidentského kandidáta hnutí Jaroslava Bašty. Ten se v kampani soustředí na voliče a sympatizanty SPD a lidi, kteří protestují proti vládě.
Bašta kritizoval, že nedostává pozvánky do společných debat kandidátů. „Občas si připadám jako postava z knih o Harrym Potterovi, jejíž jméno se nesmí vyslovovat,“ podotkl Bašta.
Do pražského hotelu Duo se v sobotu sjelo přibližně 300 delegátů SPD, členů má hnutí 9700. Vedle diskuse o programu zvolili delegáti členem rozhodčí komise poslance SPD Jaroslava Dvořáka.
Zabývali se i změnami stanov, které mají mimo jiné zřídit vedle krajských a oblastních buněk také místní kluby. Ty by se měly hlavně v obcích, kde je SPD v zastupitelstvech, soustředit na místní politické otázky.
Hnutí začíná pracovat na programech pro nejbližší volby včetně sněmovních, po kterých má ambici být ve vládě. „Prezidentská volba bude nesmírně důležitá kvůli parlamentním volbám v roce 2025, SPD by měla mít na Hradě prezidenta, který nebude dělat problémy se jmenováním vlády,“ uvedl Bašta.