SPD si zvolí nové vedení

V západoněmeckém Karlsruhe pokračuje dnes sjezd SPD. Po pondělní jasném "ano" 500 účastníků koaliční smlouvě s Unií, se dnes s napětím očekává, kdo od delegátu dostane hlas při volbě nového vedení strany. Po nedávném vnitrostranickém zemětřesení totiž ohlásil odchod předseda, a někteří členové předsednictva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franz Müntefering | Zdroj: ČTK

Odstupující předseda Franz Müntefering vyzval delegáty, aby zvolili navrhované a především výrazně omlazené vedení. Sám vydržel v nejvyšší funkci SPD jen 606 dnů, když odstoupil na protest proti návrhu vedení obsadit funkci generálního tajemníka mladičkou Andreou Nahlesovou z levicové platformy sociální demokracie.

Rezignací Münteferinga se však situace výrazně změnila. Novým předsedou se má stát pragmatický padesátník Mathias Platzeck, generálním tajemníkem třicátník Hubertus Heil, který zosnoval vnitrostranický puč.

Koaliční smlouva dostala zelenou

Absolutní většinou schválily včera sjezdy německých stran nové vlády koaliční smlouvu. A to i přesto, že zejména v SPD pokračují pochybnosti o sociální únosnosti pokračujících škrtů ve veřrjných financích.

Vedoucí politici Unie i SPD koaliční smlouvu na stranických fórech jasně obhájili. Angela Merkelová CDU pripomněla, že politika je umění možného; předseda SPD Müntefering zase řekl, že je lépe se na vládě podílet, než ji nemoci ovlivňovat, když navíc úkol je jasný: "Potřebujeme ekonomický rozvoj a pořádek ve státních financích, to bez úspor nepůjde."

Podle budoucího vicekanclére je však přítomnost SPD ve velké čermo-rudé koalici zárukou toho, ze "Nněmecko bude smeřovat do sociální jistoty budoucnosti."

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme