Německá sociální demokracie si zatím nezvolila nového předsedu. V druhém kole jsou dva tandemy

Německá vládní sociální demokracie (SPD) si v prvním kole vnitrostranických voleb nezvolila nového předsedu a předsedkyni. Do druhého kola jdou dva tandemy. Jeden tvoří ministr financí Olaf Scholz a braniborská politička Klara Geywitzová, druhý členka Spolkového sněmu Saskia Eskenová a bývalý ministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Výsledky druhého kola voleb budou známé v listopadu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Olaf Scholz a braniborská politička Klara Geywitzová | Foto: Annegret Hilse | Zdroj: Reuters

Do klání, jemuž předcházelo 23 regionálních konferencí s kandidáty, mohli vstupovat jednotlivci i dvojice. Do souboje se původně přihlásilo osm dvojic a jeden jednotlivý kandidát, nakonec ale všech více než 425 000 členů SPD vybíralo jen ze šesti tandemů - žena, muž.

Německá vláda podpořila systém národních emisních povolenek, podle řady odborníků je nedostatečný

Číst článek

Svůj hlas poštou a online poslalo 226 775 sociálních demokratů, tedy 53,28 procenta všech členů. Platných hlasů bylo 213 693. Nejvíce z nich obdržela favorizovaná dvojice Scholz/Geywitzová, která první kolo s 22,68 procenta vyhrála. Druhý s nevelkým odstupem a 21,04 procenta skončil tandem Eskenová/Walter-Borjans.

To, která z dvojic nakonec stane v čele nejstarší německé demokratické strany, může mít zásadní dopady na vládu velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a SPD vedenou kancléřkou Angelou Merkelovou. Zatímco Scholz a Geywitzová jsou pro její pokračování, politici levicovější části SPD Eskenová a Walter-Borjans jsou k jejímu fungování mnohem kritičtější.

Prosincový sjezd

Hlasování řadových členů sociální demokracie ještě musí potvrdit stranický sjezd, který bude 6. až 8. prosince. Neočekává se však nic jiného, než že rozhodnutí členské základny posvětí.

Strana, která v posledních letech prochází těžkou krizí a opakovaně dosahuje nejhorších volebních výsledků od konce druhé světové války, musí nového předsedu a novou předsedkyni vybírat po rezignaci Andreji Nahlesové, která skončila začátkem června po propadu strany ve volbách do Evropského parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme