Speciální komise OSN se zřejmě zastane Assangea v jeho sporu s Velkou Británií

Komise při Radě OSN pro lidská práva s největší pravděpodobností rozhodne ve prospěch zakladatele WikiLeaks Juliana Assangea v jeho sporu s Velkou Británií. Informuje o tom BBC. Podle zpravodajské stanice došla komise k závěru, že britská vláda brání Assangeovi v jeho pohybu nezákonně. Oficiální oznámení se čeká v pátek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange na archivním snímku ze srpna 2014

Julian Assange na archivním snímku ze srpna 2014 | Zdroj: Reuters

Speciální komise posuzující případ Juliana Assangea mu zřejmě dala za pravdu v tom, že postup britských, ale také švédských úřadů vůči němu je protiprávní.

Assange si totiž u Spojených národů stěžoval na systém evropského systému vydávání stíhaných lidí. Podle něj mu brání v tom, aby využil azylu, který dostal od Ekvádoru.

Julian Assange v roce 2014 podal stížnost na Británii a Švédsko, věcí se následně začala zabývat ženevská pracovní skupina pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva. Její závěry nejsou právně závazné, ale jsou široce respektované. V minulosti opakovaně vedly k propuštění zadržovaných.

Latinskoamerická země Assangeovi nabídla útočiště před jeho sporem se Švédskem, kde je obviněný ze sexuálního zneužívání nezletilé. Assange to odmítá a obvinění označuje za vykonstruované s tím, že skutečným cílem je jeho vydání do Spojených států. Americká justice viní zakladatele serveru WikiLeaks z vyzrazení tajných informací.

Australan už dříve prohlásil, že jestli OSN rozhodne v jeho prospěch, bude požadovat zpět svůj pas a zastavení všech procesů proti své osobě.

„Pokud OSN zítra oznámí, že jsem svůj případ proti Spojenému království a Švédsku prohrál, opustím o pátečním poledni ambasádu a nechám se zadržet britskou policií," uvedl Assange v prohlášení zveřejněném na twitteru WikiLeaks.

Britská policie nicméně v reakci dala najevo, že Assangea zadrží v každém případě, jakmile ekvádorské velvyslanectví opustí. "Zatykač stále platí. Jestliže ambasádu opustí, učiníme vše pro to, abychom ho zatkli," řekl podle agentury Reuters policejní mluvčí v Londýně.

Julian Assange se na ekvádorském velvyslanectví v Londýně skrývá už od června 2012. Sám se nechal slyšet, že se zaměstnanci ambasády stali jeho novou rodinou, obědvá s nimi, slaví narozeniny či různé svátky. Má k dispozici malý byt přestavěný z kanceláře, kde nechybí postel ani sprcha. Na druhé straně není Assange svobodný a dlouhý pobyt na jednom místě se musí na jeho psychice podepsat.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Publikoval na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010.

Na veřejnost se dostala třeba důvěrná komunikace více než 270 zastupitelských úřadů po celém světě. Mimo jiné šlo i o komunikaci americké diplomacie a o amerických válkách v Iráku a Afghánistánu. Ve své činnosti server pokračoval i poté, co se Assange ukryl na ekvádorské ambasádě.

Robert Mikoláš, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme