Speciální kontejnery a cedule mají předcházet nechtěným setkáním s medvědy

Od letoška by mělo být na Slovensku jasné, kde je „medvědovo“ a kde „člověkovo“. Jinými slovy, turisté by měli dostat jasné varování, kde je může překvapit šelma, a celkově by mělo ubýt nepříjemných setkání s medvědem. Půjde o státní kampaň, za státní peníze. Ochranáři, kteří medvědy znají, ale nad kampaní kroutí hlavou. Je to prý zbytečné vyvolávání paniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedulky upozorní turisty na možné setkání s medvědem | Foto: Vojtěch Berger

„Lidem to připomíná to, co už vědí – že ten medvěd tam je. Mají ale tak možnost uvědomit si vážnost situace a to, že i na jejich chování záleží, do jaké míry jsou potenciálně ohrožení medvědem. Je to otázka bivakování, zanechávání odpadků v přírodě a podobných věcí.“

Šéf státní ochrany přírody Ján Zuskin drží v ruce dvě vzorové tabulky, s obrázkem medvěda a nápisem ve slovenštině i angličtině. Už do konce letošního roku by se tyhle cedule měly objevit na horách a v lesích, hlavně na severu středního Slovenska.

„Můžu říct vlastní zkušenost, my chodíme s takovouto holí, s trubkou, se zvonkem a víme, že když to medvěd zaregistruje, tak nezaútočí, ale radši půjde dál.“

Takhle plaší medvědy slovenský ministr životního prostředí Jozsef Nagy. Jeho turistická hůlka se zvonkem a klaksonem medvěda udrží v bezpečné vzdálenosti. S tím souhlasí i ochranáři. Potkat totiž medvěda ve volné přírodě je spíš zázrak než pravidlo. Je to plachá šelma, která má jiné starosti než bojovat s turisty, říká aktivista Erik Baláž ze sdružení VLK.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěcha Bergera

„Z mého pohledu cedulky příliš straší lidi. Když máte ceduli ‚Pozor, nacházíte se v teritoriu medvěda‘, vyvolá to ve vás okamžitě pocit, že se máte bát. Přitom to riziko, které vám hrozí, je nesrovnatelně menší, než když ráno sednete do auta a jedete do práce.“

Jenže chování medvědů se mění, šelmy cítí vůni odpadků z velkých měst a scházejí z lesů k lidem. Takoví medvědi už vůbec nejsou plaší, ale jdou bez milosti za svačinou. Někteří starostové chtějí řešit situaci odstřelem. Stát teď vsadil raději na prevenci. Konkrétně na speciální „medvěduvzdorné“ kontejnery.

Otevírací páčka ukrytá pod příklopem znamená, že kontejner hravě otevře i dítě, ale rozhodně ne medvěd. Přitom kde medvěd nenajde potravu, tam se postupně přestane vracet. Nákup kontejnerů pro horské obce bude ze začátku taky dotovat stát.

Odpadky pod zámkem by měly zajistit, že se medvědi vrátí zase hluboko do lesů bez toho, aniž by na ně musel někdo střílet.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme