Varovné výstřely, granáty i připravené kulomety. Policie v Minsku opět zasáhla proti demonstrantům

V běloruské metropoli Minsku se v neděli opět sešly tisíce demonstrantů, kteří se už třetí měsíc dožadují odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie proti protestujícím tvrdě zakročila a zatkla přes 250 lidí, uvedla běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Policie podle agentury TASS potvrdila, že vypálila varovné výstřely a použila zábleskové granáty.

Minsk (Aktualizováno: 21:38 1. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura Interfax, se před zahájením protestní akce v ulicích pohybovala obrněná obojživelná vozidla s kulomety. Nedělní protestní akce je spojená s Dušičkami, během nichž si obyvatelé Minsku tradičně připomínají oběti stalinských represí průvodem z centra města do lesa Kurapaty na okraji metropole.

Tam byly objeveny hroby obětí masových poprav konce 30. a 40. let. Letos však úřady vzpomínkovou akci nepovolily. Podle informací agentury TASS se i přes odpor silových složek už několika stovkám demonstrantů podařilo do lesoparku dorazit.

Stávka v Bělorusku nedopadla podle představ, opozice je ale zpátky na koni. Další vývoj může určit i Západ

Číst článek

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura Interfax, se před zahájením protestní akce v ulicích pohybovala obrněná obojživelná vozidla s kulomety. Ministerstvo vnitra předem varovalo, že členové bezpečnostních složek mohou v případě nutnosti použít střelné zbraně. V neděli policie potvrdila, že během demonstrace policisté stříleli do vzduchu, podle ní ale nešlo o rány ze smrtících zbraní, uvedla agentury AP.

Ze zpráv a videí na sociálních sítích vyplývá, že policie proti demonstrantům znovu použila zábleskové granáty a vodní děla, poznamenala agentura DPA. Při zatýkání bylo mnoho lidí brutálně zbito, mezi zatčenými jsou i novináři, uvedla organizace Vjasna.

„Úřady se pokoušejí ten vřící běloruský hrnec utěsnit, ale z historie víme, kam to může vést,“ řekl šéf Vjasny Ales Bjaljacki.

Použití síly

Prezident Alexandr Lukašenko tento týden demonstrujícím pohrozil, že obranné složky se nebudou rozpakovat použít násilí, ministerstvo vnitra dříve zmínilo i střelné zbraně. O tom, že se od rána do minských ulic stahuje nejrůznější speciální technika včetně vodních děl, informovala také agentura TASS.

Běloruská vláda na svém oficiálním webu oznámila, že od neděle dočasně uzavře hranice pro vstup cizinců a osob bez občanství. Opatření podle sdělení vlády souvisí s šířením nemoci covid-19. Tento týden už se částečně uzavřely pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a s Ukrajinou.

Lukašenko tento týden předeslal, že v případě nutnosti povolá do ulic armádu a vyzbrojí dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. V pátek prezident oznámil, že už nehodlá dělat ústupky a pohrozil použitím síly.

Hromadné protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství ve volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované, v Minsku se od té doby každou neděli scházejí desítky tisíc lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, kterou řada Bělorusů považuje za skutečného vítěze voleb, je v exilu v Litvě.

„V naší zemi se opět odehrávají hrůzy. Nezapomněli jsme na naši minulost a nezapomeneme ani na to, co se děje právě teď,“ uvedla v prohlášení na podporu demonstrantů Cichanouská.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme