Spekulace o tom, proč se papež rozhodl odstoupit, se množí

Katolická církev hledá nového papeže, protože v uplynulém týdnu oznámil Benedikt XVI. svoji abdikaci. O plánech Benedikta XVI. na abdikaci vědělo jen pár zasvěcených a pro většinu duchovních, kteří při Vatikánu působí, to bylo velké překvapení a hlavní téma rozhovorů posledních dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | Foto: Broc, Creative Commons, lic. CC BY 3.0

Na Piazza Navona pije se zvláštním zpravodajem českého rozhlasu Martinem Dorazínem kávu český kněz a student církevního práva Marek Miškovský. I jeho zpráva o abdikaci pontifika zaskočila.

„První moje reakce byla, že snad bude i zemětřesení, ale velice rychle jsem si uvědomil, že žádné zemětřesení nebude. Takže Svatý otec je formát,“ hodnotí Marek Miškovský.

Podle kněze Miškovského není třeba hledat za papežovým překvapivým rozhodnutím žádná tajemná zákoutí. Jeho síly prý v poslední době viditelně ubývají, jak už je to u starých lidí obvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké mohly být motivy papažovy rezignace, zjišťoval v Římě zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Sestra Fedora z poutního domu Velehrad nedaleko Vatikánu si vzpomíná na jednu okolnost, která svědčí o tom, že o abdikaci Benedikt XVI. přemýšlel už delší čas.

„Benedikt XVI. navštívil Aquilu, postiženou před čtyřmi lety ničivým zemětřesením. Odebral se tam k hrobu Celestýna V., který se ve 13. století dobrovolně vzdal papežského úřadu. Všichni se všimli, že se u jeho hrobu modlil neobvykle dlouho. A teď už asi víme, proč,“ říká sestra Fedora. Spekulací je ale opravdu hodně.

„Ani my sami nevíme, co všechno za tím je, ale určitě je to rozhodnutí osobní papeže a je třeba ho respektovat,“ říká vedoucí poutního centra Velehrad páter Jaromír Zádrapa a dodává, že tlak na rezignaci byl i na Jana Pavla II., který však tento krok odmítal.

„Tenkrát řekl, že by se to podobalo Kristu, který by sestoupil z kříže. Jako by se vzdal toho utrpení,“ vysvětluje krok předchozího papeže Jaromír Zádrapa.

Benedikt XVI. předeslal, že se po abdikaci nebude objevovat na veřejnosti, ani zasahovat do církevního či veřejného života a čas věnuje modlitbám nebo psaní knih.

Příležitostí vidět současného papeže při modlitbě je tak již málo. Jedna z posledních bude dnes při tradiční modlitbě Anděl páně.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme