Největší spermabanka na světě chce zastavit úbytek populace v Evropě. Žádá uvolnění evropských regulací

Do boje s úbytkem populace v Evropě se pustila dánská spermabanka Cryos International. Světově největší společnost tohoto typu požaduje po Evropské unii, aby usnadnila přístup k dárcovskému spermatu. Spermobanky by mohly oživit populační růst. Některé členské státy ale trvají na tom, aby dárci nebyli anonymní, což přístup ke spermatu zkomplikovalo.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spermie | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zastavit úbytek populace v Evropě chce největší spermabanka na světě, požaduje uvolnění unijních regulací, napsal Guardian.

Problémem bylo také zařazení dárcovského spermatu do kategorie zboží, které podléhá dani z přidané hodnoty. V některých zemích EU tato komodita činí až 25 procent. Poptávka se přitom podle vedení Cryosu v posledních letech zvýšila o zhruba 500 procent. Kvůli složité legislativě ale jen 10 procent žadatelek o darované sperma uspěje.

Úbytek populace navíc podle informací Eurostatu hrozí v následujících třiceti letech většině evropských zemí. Nejrychleji se populace zmenšuje ve střední a východní Evropě. Odhaduje se, že do roku 2050 stoupne počet obyvatel pouze v Irsku, Francii, Norsku a Británii. Zbytek populace EU bude klesat.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme