Špičky Evropské unie jednají o pomoci chudším regionům

Špičky Evropské unie se rozhodují, zda budou dál pomáhat i po rozšíření chudým regionům Evropy. Do Bruselu se sjelo 2000 politiků, odborníků a členů nevládních organizací za účasti kandidátských zemí. Českou republiku reprezentují ministři Petr Lachnit a Jan Fencl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komisař pro regionální rozvoj Michelle Barnier prohlásil, že EU musí být také v budoucnu solidární vůči svým chudým regionům. Komisař uvedl, že nesouhlasí s názorem německého kancléře Schrödera, že regionální politika patnáctky je příliš drahá. "Evropská unie není supermarket, ale prostor solidarity." Schröder naopak zdůraznil, že Německo platí neúměrné příspěvky do rozpočtu Unie a tyto poplatky ještě narostou, pokud bude regionální politika pokračovat i po rozšíření patnáctky. Německá vláda proto navrhuje zrušení rozvojových fondů. Komisař Barnier před konferencí řekl, že kandidátské státy by měly trvat na zachování regionálních fondů, protože jim pomohou zlepšit ekonomiku problémových oblastí.

Barnier připomněl, že v regionálních fondech je ročně asi 30 miliard eur, které zatím putují hlavně do Španělska, Portugalska, Řecka nebo Itálie.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme