Špidla a Zeman kritizují v rakouském tisku Haidera

Premiér Miloš Zeman znovu kritizoval bývalého předsedu rakouské nacionalistické strany Svobodných Jörga Haidera. V rozhovoru pro chystané pondělní vydání vídeňského časopisu Profil ho označil za "populistického nacionalistického politika, který ničemu nerozumí, ale o všem mluví". K Haiderově kritice se připojil také místopředseda vlády Vladimír Špidla - a to v pondělním vydání rakouského týdeníku Formát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk
Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová o výrocích Vladimíra Špidly

"Jörg Haider je vskutku nebezpečným evropským politikem," říká v interview pro tento časopis Vladimir Špidla. Zároveň odmítá různé Haiderovy výroky s fašistickou příchutí. Špidla je ochoten usednout k jednacímu stolu s šéfkou Svobodných Riess-Passerovou, ale ne k rozhovoru o Temelínu, který považuje za uzavřenou otázku. Odstavení naší jaderné elektrárny naprosto vylučuje a říká, že Svobodní chtějí peticí proti Temelíénu vpodstatě bránit vstupu Česka do Evropské unie. Vyslovuje také přesvědčení, že sankce evropské čtrnáctky vůči Rakousku za účast Svobodných ve vládě byly správné. Věří však, že současné rozepře mezi oběma sousedy pominou.

Premiér Miloš Zeman znovu kritizuje bývalého předáka rakouských Svobodných Jörga Haidera. V chystaném pondělním vydání rakouského politického týdeníku Profil ho označil za "populistického nacionalistického politika, který ničemu nerozumí, ale o všem mluví". Na adresu protimelínské petiční akce, kterou teď Svobodní v Rakousku pořádají, Zeman řekl: "Pouze někdo, kdo není informován - vyhýbám se pojmu idiot -, může tuto petici podpořit."

Rozruch kolem česko rakouských vztahů a odpůrců jaderné elektrárny Temelín se dnes dostal i na stránky seriózních německých novin. Sobotní Frankfurter Algemeine Zeitung se ptá, zda se český premiér Miloš Zeman nestal tajným členem rakouské strany Svobodných. Člověk by k takovému závěru skutečně mohl dojít, odpovídá si frankfurtský sobotník a pokračuje: "To nejen kvůli rétorice." Obviněním šéfa FPÖ, že je postfašista, nemohl Zeman prokázat Haiderovi větší službu. Česká histerie kvůli rakouskému plebiscitu o Temelínu se přenáší i na Rakousko, kde byla podpisová kampaň vypsána právě na popud FPÖ. Druhá možnost je, že se Svobodní dostanou právě kvůli referendovému úspěchu do střetu s rakouskými lidovci a dojde ke krachu koalice, která je na cestě do Evropské unie pro Prahu nežádoucí. FAZ se však domnívá, že by české politice více slušela moudrost. Se svou pýchou na jadernou elektrárnu stejně jako emocemi vůči bývalému mocnářství by prý mohla počkat.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme