Špidla na své první premiérské zahraniční cestě

Na svoji první cestu do členského státu Evropské unie ve funkci premiéra se dnes vydal Vladimír Špidla. Navštívil předsedající zemi Unie Dánsko. V kodaňské vile Marienborg českého premiéra čekal předseda dánské vlády Anders Fogh Rasmussen. Po zhruba hodinovém rozhovoru, který se týkal z převážné části plánovaného vstupu České republiky do Evropské unie, ocenil dosavadní pokroky naší země, která ze tří desítek kapitol uzavřela 25.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

"Chybí ještě ukončit několik kapitol, které se týkají například dopravy nebo konkurenceschopnosti."

Premiér Špidla označil rozšíření Evropské unie za strategickou otázku obecně, nejen pro nově přistupující členy. "Ocenil jsme dánský záměr docílit toho, aby v prosinci bylo rozhodnuto o přistoupení 10 zemí. K tomu samozřejmě vyvineme odpovídající úsilí. V tomto okamžiku nevidím problém, který by byl v zásadě neřešitelný, i když některé jsou obtížné stále ještě.

O přistoupení deseti kandidátských zemí - a tedy i České republiky do Evropské unie by mělo být rozhodnuto na prosincovém summitu, který se bude konat v Kodani.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme