Špidla: Postup Nečase na summitu EU byl pro Česko nevýhodný

Roztržkou na úrovni vlády končí rozhodnutí premiéra Petra Nečase nepodepsat zatím evropskou smlouvu o rozpočtové odpovědnosti. Česku podle něj nepřináší žádný prospěch a navíc chybí souhlas prezidenta republiky. Tento postup ostře kritizoval ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, naopak chválí ho například prezident Klaus. Mezi kritiky patří i stínový ministr ČSSD pro evropské otázky a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, podle kterého byl Nečasův postup pro Českou republiku nevýhodný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK ČSSD, Vladimír Špidla

TK ČSSD, Vladimír Špidla | Foto: Filip Jandourek

„Je to rozhodnutí, které po mém soudu není výhodné pro Českou republiku. Myslím si také, že premiér Nečas nepostupuje správně z hlediska ústavy. Jsme parlamentní republika a takovéto zásadní věci by se měly rozhodovat v parlamentu. Správný postup by byl parafovat a předložit k ratifikaci tak, aby parlament, tedy celé politické spektrum, se mohl vyjádřit a rozhodnout,“ říká Špidla.

Mandát vlády, kterým se premiér Nečas zaštiťuje, nebyl podle Špidly konzultován v parlamentu, a proto také náš postoj vyvolal takové překvapení, protože se nijak organicky nevyvíjel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvili na Radiožurnálu stínový ministr ČSSD pro evropské otázky a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla a ekonom Pavel Kohout ze společnosti Partners

„Tato smlouva nic neřeší. Je ve své podstatě prázdná. Jen opakuje to, co už se dávno před mnoha lety říkalo. Že se má dodržovat finanční disciplína. Jak to dopadlo víme, Evropská unie zkazila, co mohla. Teď se najednou snaží tvářit, že se všechno změnilo a že bychom jí měli poslouchat. Neexistuje pro to žádný důvod, protože Česká republika patří v současné době mezi stabilnější země a nemá zapotřebí se nechat poučovat od těch, které mají horší veřejné finance,“ uvádí ekonom Pavel Kohout ze společnosti Partners.

„Pokud bychom měli podlehnout nějakému vyhrožování, že budeme izolováni nebo že s námi nebudou mluvit, potom by to bylo s Evropskou unií opravdu hodně špatné. To by byl spíš důvod distancovat se ještě více. Ale hlavní ekonomický důvod je ten, že my tuto smlouvu nepotřebujeme,“ pokračuje Kohout.

Mezi českými politiky vypukla hádka kvůli evropské rozpočtové smlouvě

Číst článek

„Brusel nikoho nezastrašuje. Žádné výhrůžky neexistují. Pouze my máme pocit, že na nás někdo naléhá. Měli jsme příležitost účastnit se určité operace, která by měla stabilizovat Evropu jako ekonomický prostor. Je to dílčí krok správným směrem. A my jsme na stabilitě Evropské unie závislí,“ konstatuje Špidla.

Bude daňová harmonizace?

Pavel Kohout se v případě přijetí dohody obává především daňové harmonizace ze strany EU.

„Je to krok, který vede nebezpečným směrem, protože povede k tomu, co by mohlo vyústit až v takzvanou daňovou harmonizaci. To znamená, že by nám někdo diktoval, jaké máme mít minimální sazby daně z příjmů. Podobně, jako je harmonizována daň z přidané hodnoty a některé spotřební daně. Naše konkurenceschopnost je dána tím, že máme poměrně nízké daně. To vyvažuje to, že máme poměrně vysoké sociální odvody a zdravotní pojištění. Proto je to nebezpečné,“ říká ekonom.

Vladimír Špidla nicméně podobné obavy nesdílí a nesouhlasí s nimi: „Lidé, kteří se bojí, slyší trávu růst. Ve smlouvě to není. Pokud by došlo k daňové harmonizaci, postupovalo by se podle současné smlouvy, ve které jsme. Tato nová smlouva nemá s daňovou harmonizací nic společného.“

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme