Špidla s Tvrdíkem jednali v Afghánistánu

Premiér Vladimír Špidla a ministr obrany Jaroslav Tvrdík mají za sebou krátkou návštěvu Afghánistánu. Kromě setkání s prezidentem Hamídem Karzáím a jednání s velitelem mírových jednotek ISAF stihli navštívit i naše vojáky z šesté polní nemocnice. Těm ministr obrany oficiálně oznámil, že koncem letošního roku bude tamní mise naší nemocnice ukončena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká delegace v Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Česká delegace přistála po celonočním letu na kábulském letišti okolo šesté hodiny. Jak řekl spolupracovnici Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petre Procházkové velvyslanec České republiky v Pákistánu a Afghánistáu Petr Přibík, který návštěvu celý týden připravoval, program byl naplánován doslova po minutách.

Dopoledne byla česká delegace v Kábulu přijata na nejvyšší úrovni prezidentem Hamídem Karzáím a maršálem Muhammadem Fahímem, ministrem obrany země. Oba afghánští představitelé vysoce ocenili činnost polní nemocnice, prezident přijal pozvání premiéra Špidly do České republiky. Poté naše generace jednala s velitelem mírových jednotek ISAF, tureckým generálem Akinem Zorlu. Po slavnostním obědě v prezidentském paláci se celá delegace odebrala na českou vojenskou základnu.

Na improvizované tiskové konferenci po jednání ministr Tvrdík oznámil, že naše polní nemocnice bude v Afghánistánu působit pouze do konce roku, přičemž se v nejbližší době uskuteční rotace českých vojáků. Tvrdík vidí další spolupráci našich vojenských lékařů pouze v rámci jiných jednotek ISAF. "Nemůžeme do nekonečna čerpat naše zdroje," řekl ministr.

Při návštěvě našich vojenských lékařů a zdravotníků oba vládní představitelé vysoce ocenili jejich práci. Ministr Tvrdík řekl nastoupené jednotce: Máte skvělé renomé a jste skvělí. Premiér Špidla zase vyjádřil přesvědčení, že se čeští vojáci osvědčí i v jiných koutech naší planety. Ministr obrany vyznamenal řadu našich vojáků a velitele polní nemocnice plukovníka Jindřicha Sittu. Jednotka naopak politikům věnovala starobylé afghánské meče.

Těsně před odjezdem na letiště navštívili českou základnu američtí generálové z operace Trvalá svoboda, s nimiž naši politikové jednali o možnosti nasazení našich parašutistů v Afghánistánu.

Během krátkého pobytu v Afghánistánu byla mimořádná pozornost kladena na bezpečnost českých hostů; Kábul totiž nepatří mezi nejbezpečnější místa na Zemi a v poslední době se stal svědkem několika bombových útoků. Na druhé straně již afghánskou metropoli navštívily desítky zahraničních delegací a všechny se vrátily domů v plné sestavě a bez újmy na zdraví.

Naší vysocí představitelé se po Kábulu pohybovali v pancéřovaných vozech a nad jejich bezpečností bděla skupina českých specialistů, kteří si v Kábulu již několik dní předem nacvičovali zásah pro případ nejrůznějších krizových situací. Podle velvyslance Přibíka bylo pro bezpečnost delegace uděláno maximum a také situace ve městě je v posledních dnech poměrně dobrá.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme