Špidla: Sociální demokracie proti přehnané globalizaci

Sociálnědemokratické politické strany by se neměly v probíhajícím procesu světové globalizace vzdát svých základních hodnot zaměřených na člověka. Prohlásil to dnes ve Vídni u kulatého stolu "Práva a hodnoty Evropy v 21. století", pořádaného Evropskou sociálnědemokratickou stranou, místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politika má právo, ale i povinnost regulovat ekonomické dění ve společnosti, míní Špidla. Ekonomika se podle něj v současnosti řídí základními hodnotami, a to efektivitou, ziskem a co nejnižšími náklady. Tato linie je svým způsobem nelidská a může vést ke stavu podobnému jakémusi třetímu nevolnictví, podotkl. Zástupci evropských sociálnědemokratických stran dnes diskutují zejména o potřebě přijetí Charty základních práv EU.

Šéf rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Alfred Gusenbauer zdůraznil potřebu přijetí dalších států do EU. Otázka nestojí, zda rozšířit EU, ale jakým způsobem, poznamenal. Proto by EU na prosincovém summitu ve francouzské Nice měla nastartovat vnitřní reformy, což by pomohlo rychlejšímu začleňování nových států do unie. Část Evropy podle něj nesmí rozhodovat, zda další země přistoupí do EU. Gusenbauer tak reagoval na požadavky rakouských Svobodných, kteří požadují vypsaní referenda v členských zemích EU ještě před přijímáním nových států.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme