Policie v Anglii obvinila dva muže ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich pracoval v britském parlamentu

Britská policie v pondělí obvinila dva muže ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich údajně pracoval v britském parlamentu jako rešeršista pro poslankyni za vládní konzervativce Alicii Kearnsovou, informovala agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Westminsterský magistrátní soud v centru Londýna

Dva muži ve věku 32 a 29 let byli obviněni z předávání utajovaných informací Číně, což by znamenalo porušení zákona o státním tajemství | Zdroj: Profimedia

Napříč Evropou sílí obavy z čínské špionážní aktivity a Británie v posledních měsících své znepokojení dávala najevo stále hlasitěji, poznamenal Reuters.

Dva muži ve věku 32 a 29 let byli obviněni z předávání utajovaných informací Číně, což by znamenalo porušení zákona o státním tajemství. Ještě v pondělí se mají objevit u soudu.

Německo řeší problém s čínskými technologiemi. Jeřáby možná špehují přístav v Hamburku

Číst článek

„Bylo to velmi komplexní vyšetřování případu, v němž jde o velmi vážná obvinění,“ uvedl šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Dominic Murphy.

Jedním z obviněných je podle policie Christopher Cash. Už loni v září napsal týdeník The Sunday Times, že muž tohoto jména byl zadržen kvůli špionáži a že zajišťoval rešerše pro předsedkyni zahraničního výboru Dolní sněmovny Kearnsovou.

Čínské velvyslanectví v Londýně se podle Reuters k obviněním zatím nevyjádřilo.

Také německé úřady v pondělí oznámily, že zadržely tři německé občany podezřelé ze špionáže pro Čínu.

Dva muži a jedna žena podle vyšetřovatelů předávali čínské civilní rozvědce citlivé technologie, které lze použít k vojenským účelům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme