Jsem v pořádku, uvedla Merkelová k třesům. Média spekulují o angažmá zahraničních zpravodajců

Angelu Merkelovou minulý měsíc dvakrát postihl silný třes. Zdravotní problémy německá kancléřka ale popřela. V některých médiích se objevují informace, že se zahraniční zpravodajské služby zajímají o její zdravotní záznamy, které mají být uschovány ve vojenském zařízení, informoval o tom například deník Forbes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Zahraniční zpravodajské služby se snaží získat přístup ke zdravotním záznamům německé kancléřky Angely Merkelové. Podle přispěvatele Forbes Zaka Doffmana je zajímá, co způsobilo v posledních týdnech silný třes těla, který kancléřku dvakrát zasáhl na veřejnosti (psali jsme zde).

Kancléřku Merkelovou podruhé během pár dnů postihl silný třes těla. ‚Cítí se dobře,‘ tvrdí její mluvčí

Číst článek

Poprvé se tak stalo v úterý 18. června během návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, což kancléřka vysvětlila jako důsledek dehydratace. Podruhé se Merkelová před kamerami třásla ve čtvrtek 27. června při setkání s německým spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeirem.

Její mluvčí Steffen Seibert reagoval na následné otázky novinářů pouze tím, že se kancléřka cítí dobře. Druhý incident byl podle něj vyvolán vzpomínkami na první. „Nemám nic zvláštního k ohlášení,“ reagovala později Merkelová na otázky novinářů, zda kvůli třesu navštívila lékaře. „Jsem v pořádku.“

Agentura DPA po prvním červnovém incidentu připomněla, že kancléřka má s třesy již zkušenosti z minulosti. I tehdy jej vysvětlila jako důsledek dehydratace.

Zvěsti o neurologických problémech 

Přesto se v deníku The Times objevila informace, že západní zpravodajci si myslí, že Merkelová trpí „neurologickými problémy“ a zahraniční zpravodajské agentury se údajně snaží dostat ke zdravotním záznamům kancléřky. Ty mají být uschovány v zabezpečeném vojenském zařízení, píše Doffman.

Ať už však Merkelová je, či není nemocná, rozpoutal její třes debatu o tom, zda je zdravotní stav političky veřejnou záležitostí. Němci sice více respektují soukromí svých politiků, v tomto případě se však i oni dožadují jasné odpovědi ohledně kancléřčina zdravotního stavu.

Nejvíce by však Merkelové nemusela ublížit skutečnost, že má nebo nemá zdravotní problémy, ale fakt, že o těchto skutečnostech moc nemluví. A to v důsledku vypadá jako slabost, odkazuje se Doffman na lékařské experty, které oslovil německý bulvární deník Bild.

Merkelová, která 17. července oslaví 65. narozeniny, by si chtěla pozici spolkové kancléřky udržet až do konce stávajícího legislativního období – do roku 2021.

mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme