Špionážní aféra mezi velmocemi pokračuje

Spojené státy vyhostily šest ruských diplomatů. Více než čtyřiceti dalším doporučil Washington opustit USA během několika měsíců. Vyhoštění ruských diplomatů je odvetou Washingtonu za špionážní kauzu agenta FBI Roberta Hanssena, který pracoval několik let pro Moskvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak dodává severoamerická zpravodajka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Olga Krupauerová, čtyři Rusové si už kufry sbalili. Zbývající dva už Spojené státy opustili. Pokud odejdou i další čtyři desítky ruských zástupců, bude to jejich největší exodus od roku 1986, kdy obdobnou špionážní aféru řešil prezident Reagan.

O roztržce mezi Washingtonem a Moskvou jednal v hlavním městě Ruska i americký velvyslanec James Collins. Jak informuje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Petr Voldán, Moskva považuje vyhoštění za čistě politický krok, který připomíná atmosféru období studené války. Velvyslanci proto tlumočila protest i ujištění, že postup Washingtonu nenechá bez odpovědi. Dá se tedy očekávat obdobná reakce Ruska.

Večer šéf ruské diplomacie Igor Ivanov oznámil, že Moskva reaguje vyhoštěním 50 amerických diplomatů. O jeho rozhodnutí informovala televize CNN.

Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme