Americká armáda pátrá po zbytcích čínského balonu. Trosky mohou prozradit více o špionážní technice

Americká armáda v neděli oznámila, že pátrá po zbytcích sestřeleného čínského balonu, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, podle které incident napjal americko-čínské vztahy.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úspěšné vyzvednutí trosek by mohlo Spojeným státům poskytnout informace o čínských špionážních schopnostech, ačkoli američtí představitelé dopad balonu na národní bezpečnost podle Reuters bagatelizují.

Balon sestřelil v sobotu americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem, nedaleko od pobřeží státu Jižní Karolína, asi týden poté, co poprvé vstoupil do amerického vzdušného prostoru poblíž Aljašky. Příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden.

USA sestřelily nad Atlantikem čínský balón, který měl být vybavený špionážní technikou

Číst článek

Pentagon doporučil objekt sestřelit na oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš. Americký generál Glen VanHerck. uvedl, že incident se odehrál nad teritoriálními vodami USA.

Čína reakci Washingtonu odsoudila jako „zjevně přehnanou“. Analytici ale tvrdí, že jakékoli protiopatření ze strany Pekingu bude pravděpodobně jemně kalibrované, aby se vztahy mezi oběma mocnostmi ještě nezhoršily.

Republikánští zákonodárci v neděli kritizovali Bidena za to, že se sestřelením balonu, který se vznášel nad Spojenými státy, čekal několik dní. Obvinili ho také, že projevil vůči Číně slabost a zpočátku se snažil narušení vzdušného prostoru USA udržet v tajnosti.

Bývalý prezident Donald Trump a bývalý ředitel amerických tajných služeb (DNI) John Ratcliffe popřeli tvrzení ministra obrany Lloyda Austina, že podobné balony proletěly nad Spojenými státy během jeho prezidentství.

Čínský balón nad USA může být i psychologickým nástrojem, ne jen zpravodajským, upozorňuje sinolog

Číst článek

Republikánský kongresman Michael Waltz však Austina podpořil a deníku The Washington Post (WP) řekl, že Pentagon informoval Kongres o tom, že čínské balony byly během Trumpova působení několikrát spatřeny v blízkosti Spojených států. Uvedl, že byly viděny poblíž Texasu a dvakrát nedaleko Floridy.

Demokraté uvedli, že Bidenovo rozhodnutí počkat se sestřelením balonu, dokud nepřeletí nad Spojenými státy, ochránilo civilisty před zřícením trosek na souši.

„Prezident vyzval, aby se to řešilo způsobem, který vyváží všechna různá rizika. Přesně to se stalo,“ řekl americký ministr dopravy Pete Buttigieg.

Šéf demokratické senátní většiny Chuck Schumer odmítl republikánskou kritiku jako „předčasnou a politickou“.

„Pointa je v tom, že sestřelení balonu nad vodou nebylo jen nejbezpečnější možností, ale bylo to také řešení, které maximalizovalo náš zpravodajský zisk,“ řekl na tiskové konferenci. Pentagon bude senátory o balonu a čínském sledování informovat 15. února, uvedl Schumer.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme